Potporedsjednik Federacije BiH Refik Lendo danas je pozvao visokog predstavnika u BiH, Christina Smidtha, da preduzme sve potrebne mjere i radnje s ciljem otklanjanja opasnosti i sprečavanjem nastanka posljedica koje prijete od podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i napada na ustavni i pravni poredak Bosne i Hercegovine.

Navodi da je Dejtonskim mirovnim sporazumom izvršena administrativna reorganizacija Republike Bosne i Hercegovine koja je svoj međunarodno pravni, politički i teritorijalni kontinuitet nastavila kroz državu BiH.

Smatra da protivpravna namjera vlasti Republike Srpske da predlože tzv. „sporazum o razdruživanju entiteta RS i FBiH“ predstavlja neposredno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i napad na teritorijalni integritet i ustavno pravni poredak države.

- Činjenice o kojim sam obaviješten iz medija, dovode do jasnog zaključka da tzv “sporazum“ ali i rješenje o formiranju radne grupe s ciljem pripreme istoga, sadrže elemente krivičnog djela „napada na ustavni poredak“. Dakle, ako neko zaprimi takav akt, zaprimit će sredstvo kojim je izvršeno krivično djelo i obavezan je isto odmah da preda u posjed nadležnom Tužilaštvu BiH - istakao je Lendo u današnjem saopćenju.

Govoreći o izboru Marina Vukoje u Ustavni sud BiH, Lendo je rekao: "Izbor Marina Vukoje u Ustavni sud Bosne i Hercegovine sadrži takav nivo i intenzitet protivpravnosti da je kao posljedica nastupio ustavni spor između države Bosne i Hercegovine i Predstavničkog doma Parlamenta Federacije. Iz razloga jer je jedna parlamentarna komisija suprotno odredbama člana VI/1 a) Ustava BIH preuzela nadležnosti Predstavničkog doma, izvršila izbor sudije umjesto Predstavničkog doma i onda tako neustavnu odluku poslala Predstavničkom domu da je potvrdi".

Tvrdi da je zastupnicima kao neposredno biranim predstavnicima građana uskraćeno ustavno pravo da biraju s liste od više kandidata. Umjesto toga, dostavljeno im je samo jedno ime radi potvrđivanja.

S druge strane, konkursnu proceduru za izbor sudija u Ustavni sud Federacije provodi VSTV BIH, koji sačinjava listu. Izbor vrši Predsjednik Federacije uz saglasnost potpredsjednika Federacije. Dom naroda potvrđuje izbor.

- S jedne strane parlamentarci ne mogu utjecati na izbor sudija u Ustavni sud Federacije. S druge strane parlamentarci kontrolišu cjelokupan proces izbora sudije u Ustavni sud Bosne i Hercegovine - navodi se u saopćenju.