Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić objavio je, na svom Facebook profilu, da je nova uprava Elektroprivrede BiH zatekla u ovom javnom preduzeću stanje koje je bilo katastrofalno.
Kaže da je zatečen dug od 140 miliona KM u kompaniji koja bi po svim parametrima morala biti profitabilna. Nije mogao vjerovati u kakvom su stanju zatečene brojne elektrane koje bi „morale biti na najvišem nivou urednosti i funkcionalnosti“, prenosi Fena.
Premijer Nikšić je u samo jednoj rečenici demonstrirao zavidan nivo neznanja o ekonomiji. Naime, kazao je da „zatečen dug od 140 miliona KM“. Na šta je tačno mislio premijer Nikšić? Ako je mislio na dug kako se definira otkad je vijeka i svijeta – obavezu dužnika da plati posuđeni iznos vjerovniku – onda bi morao znati da su tu rezultati Elektroprivrede BiH u 2023. godini izgledali ovako: dugoročne obaveze Elektroprivrede BiH su iznosile 327 miliona, a kratkoročne 311 miliona maraka.
Međutim, izjava direktora Elektroprivrede BiH Sanela Buljubašića, kojeg je kao SDP-ovca Nikšić instalirao na poziciju direktora Elektroprivrede BiH, može malo razjasniti situaciju. Naime, on je ustvrdio da je njegova uprava zatekla gubitak od 140 miliona maraka! Dakle, Nikšić je, ne znajući razliku između gubitka i duga, ustvardio da je nova uprava zatekla „dug“ od 140 miliona KM.
No, najluđe tek slijedi. Nova uprava zasjela je u fotelje u augustu 2023. godine i do kraja godine, za pet mjeseci, uspjela je nemoguće, ne sanirati dug, nego ga povećati na nevjerovatnih 327 miliona maraka, koliko je iskazano u finansijskom izvještaju koji je usvojila Skupština društva. Podsjetimo, godinu ranije Elektroprivreda je imala dobit od 10 miliona maraka. Ako gubitak zove dugom, kako onda naziva dobit? Vjerovatno nikako jer nije imao susreta s tom pojavom.
Nadalje, Nikšić na Facebooku, valjda zbog predizborne kampanje, opravdava rast cijena električne energije.
„Cijene električne energije su jednostavno morale rasti ako želimo održati sistem funkcionalnim, a i dalje ćemo imati struju koja je među najjeftinijim u Evropi. Također, 430.000 građana neće biti obuhvaćeno bilo kakvim poskupljenjem. Za 50 posto građana čiji su računi od 50 do 80 KM povećanje će se kretati od 0,04 feninga do maksimalno 30 feninga dnevno. Najugroženije kategorije stanovništva će biti subvencionisane“, tvrdi Nikšić.
Pored lošeg upravljanja, ističe da je jedan od razloga gubitaka i niska produktivnost rudnika, koja je dodatno rasla učestalim protestima i štrajkovima rudara.
„Zato smo sa rudarima zaključili novi kolektivni ugovor kojim smo im osigurali dostojna primanja, a građanima Federacije, nadamo se, stabilan dotok rude nužne za održivost i razvoj elektroenergetskog sektora. Također, usvojili smo set energetskih zakona kojim idemo ukorak s vremenom i dio opterećenja i težišta prebacujemo na obnovljive izvore energije. Na taj način dodatno stabilizujemo mrežu, osiguranjem prihoda iz različitih izvora“, napisao je Nikšić večeras na Facebook profilu.
Zaboravio je dodati napomenu da iako fali uglja, jer rudnici, kako kaže nisu produktivni, Nikšićeva vlada je počela sa zatvaranjem rudnika. Počeli su sa RMU Zenica, valjda zbog učestalih štrajkova. Da su rudari imali dostojna primanja i uslove za rad dostojne čovjeka, sigurno ne bi štrajkovali, a Vlada ne bi zatvarala rudnik u situaciji kada fali uglja. Vjerovatno se nigdje na planeti nije desilo da se nedostatak uglja rješava zatvaranjem rudnika uglja.