Na današnji dan, prije 68 godina, rođen je Želimir Vidović Keli.

Ubijen je početkom maja 1992. godine, na četničkoj barikadi u blizini Ilidže. Keli, nekadašnji igrač FK Sarajeva, jedan od najboljih fudbalera koje je ova zemlja imala i čovjek koji je svoju veličinu dokazao i u prvim danima odbrane bh. prijestolnice.

Vidovićeva smrt potresla je Sarajevo, grad koji je tih dana živio najteže trenutke svoje historije, dane u kojima su vijesti o ubijanju i razaranjima prestizale jedna drugu. Sedamnaestog maja prve godine rata, Keli se, nakon što su konačno uspjeli trodnevni pregovori oko premještanja ranjenika iz opkoljenog naselja Dobrinja u Klinički centar Koševo, javio da preko barikade u svom automobilu ode do centra grada. Odlazak preko barikade prošao je bez problema. Nažalost, na povratku je bilo drugačije.

Četnici su zaustavili automobil, izvukli Kelija i odveli ga “u nepoznato”, najvjerovatnije u Kasindolsku ulicu, iz koje se nikada više nije vratio. I u tim je danima postojala snažna želja da se Keli otme iz sigurne smrti, da se razmijeni. Za njega je nuđen i jedan od zarobljenih srpskih komandanata iz naselja Nedžarići, no na sve su takve pokušaje “oni sa druge strane” ostajali nijemi.

Sati su prolazili, a nade je ostajalo sve manje: uskoro je postalo izvjesno da je Želimir Vidović Keli ubijen.

Mada je porodica pokojnog Kelija, supruga Borjana i kcerke Dajana i Miana, uporno pokušavala saznati informaciju koja bi im pomogla u pronalasku tijela njihovog Kelija, sve je bilo zaludno. Nakon rata intenzivirana je potraga za tijelom Želimira Vidovića, potraga koja je je trajala punih dvanaest godina a tijelo pokojnog Kelija, zajedno sa dvadeset drugih, identificirano je u Visokom.

Sahranom koja je obavljena na sarajevskom groblju Bare konačno je okončana potraga za jednim od najvećih fudbalera koje je ova zemlja ikada imala. Bio je to dan kada se Sarajevo oprostilo od svog heroja, oproštaj kakav je ovaj veliki čovjek i zaslužio.

Petog juna 2004. godine, na gradskom groblju Bare pokopani su posmrtni ostaci jedne od najvecćh legendi, kako u sportskom, tako i u ljudskom smislu, kojeg su grad i klub Sarajevo ikad imale. Prema izričitoj želji njegove porodice, Keli je pokopan skupa sa dresom Sarajeva, kluba i grada za koji je živio.