Formulacija rezolucije koju je predložila dvostranačka skupina navodno je ublažena nakon dugih rasprava, izbjegavajući direktno optuživanje Pekinga za kršenje prava, javlja AFP.
Ovo dolazi u trenutku povećanog fokusa na izvještaj o ljudskim pravima u Kini dok se zemlja priprema za početak Zimskih olimpijskih igara u Pekingu koje počinju ove sedmice.
Tokio je nastojao ići pažljivom linijom u svom pristupu Kini, pokušavajući izbalansirati pritisak koji je na Peking izvršio bliski saveznik Washington. Sjedinjene Američke Države i Kina najveći su trgovinski partneri Japana.
Većina glasova u donjem domu odobrila je rezoluciju koja izražava "ozbiljnu zabrinutost zbog stanja ljudskih prava" u kineskoj regiji Xinjiang, Tibetu, Hong Kongu i Unutrašnjoj Mongoliji.
Rezolucija također poziva japansku vladu da se konstruktivno angažira na pitanjima prava u Kini.
Peking je dugo poricao optužbe o svom ponašanju prema Ujgurima i drugim većinom muslimanskim turkijskim narodima, uključujući optužbe SAD-a da je počinjen genocid nad Ujgurima u Kini.
Stručnjaci su procijenili da je više od milion ljudi zatvoreno u logorima u regiji Xinjiang u kojoj žive Ujguri.
Isto tako, Peking je negirao tvrdnje da Tibetanci žive pod strogim nadzorom uz prijetnju zatvorom ili zlostavljanjem zbog bilo kakvih znakova ne-kineskog identiteta, uključujući posjedovanje slika Dalaj Lame, njihovog prognanog duhovnog vođe.
Japan, koji je prošle godine bio domaćin Olimpijskih igara u Tokiju, šalje šeficu organizacionog odbora Olimpijskih igara u Tokiju Seiko Hashimoto i čelnika japanskog olimpijskog odbora Yasuhiro Yamashitu na ceremoniju otvaranja u Pekingu.