Direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Senaid Zajimović podsjetio na tok procesa izgradnje ovog impozantnog objekta. Dodao je kako je riječ o važnom projektu ne samo za Islamsku zajednicu, nego i za Sarajevo, ali i za Bosnu i Hercegovinu.

Zajimović je podsjetio kako je na nizu projekata, uključujući i ovaj, ostvarena dobra saradnja s Republikom Turskom.

”Ova zgrada je administrativni centar Rijaseta IZ u BiH i bit će mjesto donošenja važnih odluka i mjesto obavljanja važnih poslovnih zadataka. U ovoj zgradi ćemo dočekivati razne delegacije iz raznih zemalja svijeta sa Istoka i Zapada“, kazao je Zajimović.

Zahvalio je svim vakifima, posebno Ministarstvu kulture i turizma Republike Turkiye i Generalnoj direkciji za vakufe.

Generalni direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske Burhan Ersoy poručio je na današnjem svečanom otvorenju novoizgrađene Upravne zgrade Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini kako "danas izražavamo zahvalnost Bogu zbog svih restaurisanih vakufskih objekata".

Ersoy je izrazio zadovoljstvo zbog prisustva ceremoniji otvorenja ove zgrade čiji je najveći donator direkcija vakufa Turske te prenio pozdrave i selame predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana i ministra kulture Mehmeta Nurija Ersoya.

Vakufska direkcija pravi inventar svih vakufskih dobara, kako je kazao, te vršu njihovu restauraciju.

Nakon protokola o saradnju iz 2017. godine, kako je podsjetio, 2018. počele su aktivnosti, a 2021. gradnja je završena.

Najavio je postavljanje kamena temeljca za Dugonjića džamiju u Nevesinju, Hadži Bali-bega džamiju tekiju u Mostaru te svečano otvorenje objekta Divanhane u Kiseljaku i zgrade Medrese u Fojnici, u sklopu ovogodišnje Manifestacije Dani vakufa.

Kako je rekao, "naša direkcija od 2011. sve intenzivnije radi na restauraciji vakufskih objekata na prostorima bratskih zemalja".

"Danas neću reći da živimo ponos, nego zahvalnost Bogu zbog izgrađenih i obnovljenih objekata od kojih izdvajam primjere Isa-begovog hamama u Sarajevu, Derviš-hanumine medrese u Bosanskoj Gradišci, Poslovnog objekta u ulici Odobašina u Sarajevu, Studentskog doma u Sarajevu, Šarene džamije u Travniku, Aladže džamije u Foči, objekta Divanhane u Kiseljaku, Medrese u Fojnici, Upravne zgrade Rijaseta u Sarajevu i Čaršijske džamije u Sarajevu", rekao je Ersoy.

Ersoy je podsjetio na aktivnosti i radove na izgradnji vakufskih objekata u Tuzli, Banjoj Luci, Tešnju, Čajniču, Mrkonjić Gradu i Sanskom Mostu.

Izgradnja upravne zgrade Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini počela je u februaru 2009. godine, a odluka o izgradnji trajnog sjedišta Islamske zajednice u BiH u sarajevskom naselju Kovači donesena je 26. juna 2007. godine.

Kamen-temeljac za novu zgradu položen je u septembru 2008. godine, a predviđeni rok za završetak radova bio je kraj 2011. godine. Zbog nedostatka sredstava radovi su bili obustavljeni od 2010. do 2018. godine.

Novoizgrađena Upravna zgrada Rijaseta impozantno je zdanje s desetinama kancelarija, amfiteatrom, salama sa sastanke, ali i terasama s kojih se pruža pogled na Sarajevo.

Predviđeno je da se u objekt presele sve uprave Rijaseta Islamske zajednice, zajedno sa svojim službama, na čelu s kancelarijom reisu-l-uleme i njegovog zamjenika.

Autor projekta zgrade sjedišta Islamske zajednice na Kovačima u Sarajevu je akademik Zlatko Ugljen sa saradnicima.