Majice sa likovima ratnih zločinaca Ratka Mladića, Radovana Karadžića i Dragoljuba Draže Mihailovića... se prodaju u Starom Baru, o čemu je javnost prošle sedmice obavijestio odbornik Liberalne partije u Baru Ammar Borančić. On je uz saopštenje za javnost dostavio i fotografije spornog štanda, ukazujući na širenje mržnje i nacionalizam u jednoj mirnoj multinacionalnoj i multikonfesionalnoj sredini kakva je Bar.
Fotografije su objavljene prije nekoliko dana, a podgorički list Pobjeda očekuje odgovore najavljene iz Višeg državnog tužilaštva koje je, kako se ispostavilo, nadležno za ovaj slučaj.
Pobjeda je prvo kontaktirala ODT Bar u kojem su kazali da nije u njihovoj nadležnosti, zatim je redakcija iz Višeg upućena na Vrhovno državno tužilaštvo. Iz Vrhovnog državnog tužilaštva su juče kazali da je krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje u nadležnosti viših državnih tužilaštava.
– Povodom Vaših pitanja možete se obratiti Višem državnom tužilaštvu u Podgorici koje je nadležno i za teritoriju Opštine Bar – odgovorili su iz Vrhovnog tužilaštva.
Na pitanja juče upućena Višem državnom tužilaštvu Pobjeda očekuje odgovore.
Nijedno tužilaštvo od kojeg je Pobjeda dobila odgovor nije navelo da će obavijestiti nadležno, Više tužilaštvo, o informacijama koje su dobili javnim saopštenjem Borančića ili kroz novinarska pitanja o javnom veličanju nacionalističke ideologije, ratnih zločinaca, širenju vjerske i nacionalne mržnje, što je sve kažnjivo Krivičnim zakonikom, a obrađeno u članu 370.
U subotu je Pobjedi odgovoreno iz Osnovnog državnog tužilaštva u Baru da nemaju informacije o veličanju ratnih zločina na teritoriji Opštine Bar.
– Eventualna prodaja majica sa bilo kojim likovima je u nadležnosti inspekcije, koje bi u slučaju sumnje na postojanje bilo kojeg krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti obavijestile tužilaštvo koje bi onda procesuiralo eventualne izvršioce – odgovoreno je Pobjedi iz ODT Bar.
Kazali su i da to tužilaštvo može samoinicijativno da pokrene postupak i to čini kad god dođe do informacija koje ukazuju da u konkretnom slučaju postoje elementi krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. Rukovodilac ODT Bar, tužilac Radovan Đurišić je rekao i da u konkretnoj situaciji ne postoje elementi krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti iz nadležnosti ODT Bar.
Pobjeda je nakon ovog odgovora pisala i Upravi za inspekcijske poslove, iz koje su nam odgovorili da je u njihovoj nadležnosti kontrola robe koja se prodaje na štandu, odnosno da Tržišna inspekcija može da provjerava da li majice imaju deklaraciju i porijeklo, ali ne i natpisi ili likovi koji se na njima nalaze.
Ipak, u odnosu na temu i motive na majicama, iskazali su zabrinutost i kazali da će novinarska pitanja uzeti za ozbiljno i kao inicijativu, kako bi izvršili kontrolu štanda koja je u njihovoj nadležnosti.
Na informaciju o štandu na kojem se prodaju majice sa likovima presuđenih ratnih zločinaca reagovali su mediji i pojedine NVO, tačnije Akcija za ljudska prava (HRA) koja je juče pisala rukovoditeljki Višeg državnog tužilaštva Lepi Medenici.
Oni su u obraćanju kazali da su dobili informacije da se u Starom Baru promovišu lik, djelo i ideologije ratnih zločinaca Ratka Mladića, Radovana Karadžića i Dragoljuba Draže Mihailovića.
– Podsjećamo da su Mladić i Karadžić osuđeni za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. Mihailović je za vrijeme Drugog svjetskog rata, preko svojih komandanata, rukovodio i operacijom etničkog čišćenja Muslimana na prostoru Bijelog Polja, Pljevalja i okolnog područja, sarađujući sa okupatorskom fašističkom koalicijom.
Ovakvo postupanje neposredno podstiče nacionalnu i vjersku mržnju prema Bošnjacima i Muslimanima kojih, prema posljednjem popisu, u Crnoj Gori ima oko 74.000, a koji u Starom Baru svakako predstavljaju većinsko stanovništvo – piše u obraćanju HRA rukovoditeljki nadležnog Višeg državnog tužilaštva.
Istakli su i da su ih mještani Starog Bara obavijestili da promocija ratnih zločinaca od strane iste osobe na isti način traje već duže vrijeme, često i uz propratne ratnohuškačke pjesme.
– Građani Bara su izuzetno uznemireni, a svako uznemiravanje na ovaj način predstavlja i kršenje javnog reda i mira - naglasili su u pismu.
Javno negiranje ratnih zločina i podržavanje zločinaca na način koji može izazvati mržnju zabranjeno je članom čl. 370 st. 2 Krivičnog zakonika Crne Gore.
- Promovisanje fašističke ideologije javnom prodajom njenih simbola, odnosno istaknutih predstavnika koji su i osuđeni za masovne zločine produbljuje podjele i podstiče mržnju, što je zabranjeno i kažnjivo i Ustavom i zakonima te ovim putem apelujemo na Više državno tužilaštvo da reaguje, u skladu sa svojim ovlašćenjima - napisala je Medenici izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc-Prelević.
Prema Krivičnom zakoniku, u dijelu koji tretira izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, propisano je da ko javno podstiče na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.
Navedeno je da će se kazniti i svako ko javno odobrava, negira postojanje ili značajno umanjuje težinu krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina učinjenih protiv grupe ili člana grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, na način koji može dovesti do nasilja ili izazvati mržnju prema grupi lica ili članu takve grupe, ukoliko su ta krivična djela utvrđena pravosnažnom presudom suda u Crnoj Gori ili međunarodnog krivičnog suda.