Iranski nagrađivani filmski reditelj Jafar Panahi, koji je već šest mjeseci u zatvoru u Teheranu, počeo je štrajk glađu protestvujući protiv uslova u kaznionici, stoji u izjavi koju je u četvrtak objavila njegova supruga.
Jafar Panahi, čiji su filmovi odlikovani nagradama na evropskim filmskim festivalima, uhapšen je u julu prije početka velikog vala demonstracija koji od septembra potresaju Islamsku Republiku. Unatoč nadama da će biti oslobođen u januaru, Jafar Panahi ostaje u zatvoru Evin u Teheranu.
"Danas, kao i mnogo ljudi koji su u klopci u Iranu, nemam drugog načina izraziti protest protiv neljudskog postupanja do posegnuti za onim što mi je najdraže: za svojim životom", rekao je.
"Odbijat ću hranu i vodu i neću uzimati lijekove sve dok me ne oslobode", rekao je sineast koji je štrajk glađu počeo 1. februara. "Ostat ću u takvom stanju možda sve dok moje mrto tijelo bude oslobođeno iz zatvora", rekao je.
Uhapšen 11. jula 62-godišnji Panahi mora služiti zatvorsku kaznu od šest godina, dosuđenu 2010. zbog "propagande protiv sistema". Vrhovni sud poništio je tu kaznu 15. oktobra i naredio novo suđenje što je kod njegovih branitelja pobudilo nadu da će biti pušten na slobodu.
Jafar Panahi osvojio je Zlatnog lava na Filmskom festivalu u Veneciji 2000. za svoj film Krug". U 2015., osvojio je Zlatnog medvjeda u Berlinu za film "Taksi Teheran", a 2018., nagradu za najbolji scenario "Tri lica" na Festivalu u Cannesu.
Evropski sineasti i udruženja izrazili su podršku zatvorenom kolegi. "Solidarni smo s Irancima koji se bore za svoja prava, osuđujemo ovo hapšenje i pozivamo na njegovo oslobađanje", napisao je Festival međunarodnog filma u Berlinu na Twitteru.
Panahijev posljednji film prikazan je 2022. na venecijanskoj Mostri u vrijeme kada je reditelj već bio u zatvoru i osvojio je posebnu nagradu žirija. Jafar Panahi nije jedini filmski radnik u Iranu koji je zatvoren. Nedavno je iz zatvora puštena poznata glumica Taraneh Alidoosti, koja je bila pritvorena jer se fotografirala bez hidžaba u znak podrške Mahsi Amini, Kurdkinji ubijenoj u spetembru zbog nepropisnog nošenja mahrame čija je smrt bila okidač za proteste.
Borci za ljudska prava objavili su u četvrtak fotografije izmučenog tijela aktiviste i liječnika Farhada Meysamija, osuđenog na pet godina zatvora koji odbija hranjenje.