Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na mjestu masakra, porodice, prijatelji, predstavnici vlasti i udruženja koja okupljaju preživjele obilježili su 31. godišnjicu ubistva 11 Sarajlija na Trgu solidarnosti do broja 14.

Na tom mjestu, prije 31 godinu, od eksplozije granate ispaljene sa agresorskih položaja Vojske s-a iz pravca Nedžarića teže i lakše je ranjeno još 53 građana.

Ubijeni su: Rifet Bahtić, Jasmina Duraković, Jasmin Đozo, Muniba Ganija, Nermin Gušić, Zoran Kafedžić, Sadrija Krasnići, Adnan Lingo, Nadežda Puljić, Daniel Turkalj i Edin Uzunović.

"Na današnji dan 1992. godine, oko 12 sati s položaja Vojske Republike Srpske iz pravca Nedžarića ispaljena je minobacačka granata kalibra 120mm, koja je pala na ovo mjesto među građane koji su u velikom broju bili u redu za hljeb, od čijeg dejstva je na licu mjesta poginulo 11, a teže i lakše povrijeđeno 53 naša sugrađana. I danas nakon 31 godinu govorimo o njima jer je to jako važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego posebno zbog budućnosti. Potrebno je stalno govoriti o tome kako se takav zločin ne bi ponovio", rekla je Perteši-Žunić, sekretar Ministarstva privrede KS.

No, bez obzira na prošlost, kako je istaknuto, naša budućnost se mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana.

"Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije. A, da bi to bilo tako, pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih strašnih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo, moraju biti adekvatno kažnjeni", dodala je Perteši-Žunić.

Za ovaj i ostale zločine počinjene u Sarajevu Međunarodni sud u Hagu je osudio Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske na maksimalnu kaznu, doživotni zatvor. Dragomira Miloševića koji je naslijedio Galića, a koji je nastavio zločine nad Sarajlijama, sud je osudio na 33 godine zatvora.