Glasanje - 19 protiv, 17 za, i 11 suzdržanih - predstavlja tek drugi put u 16-godišnjoj historiji vijeća da je jedan prijedlog odbačen, i analitičari smatraju to naporom da se izbjegne utvrđivanje odgovornosti, zapadni moralni autoritet na polju ljudskih prava i kredibilitet samih Ujedinjenih nacija.
Sjedinjene Države, Kanada i Britanija nalaze se među zemljama koje su podnijele prijedlog.
- Ovo je katastrofa. Ovo je zaista razočaravajuće - izjavio je Dolkun Isa, predsjednik Svjetskog kongresa Ujgura, čija je majka preminula u logoru, a dvojica braće su nestala.
- Nikada nećemo odustati, ali smo istinski razočarani reakcijom muslimanskih zemalja – dodao je.
Katar, Indonezija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Pakistan odbacili su prijedlog, dok se Pakistan pozvao na rizik otuđivanja Kine. Phil Lynch, direktor Međunarodne službe za ljudska prava, nazvao je odbijanje glasanja “sramnim” na Twitteru.
- Pitanja vezana za Xinjiang nisu uopće iz domena ljudskih prava nego su pitanja kontraterorizma, deradikalizacije i anti-separatizma – saopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak navečer.
Prijedlog glasanja pokušaj je Sjedinjenih Država i nekih zapadnih zemalja da “iskoriste tijelo UN-a za ljudska prava da se upliću u unutrašnja pitanja Kine - saopćilo je ministarstvo u postu na svom zvaničnom websiteu, prenosi Reuters.