U Travniku je nedavno održana promocija knjige “Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora” čiji su izdavači Savez udruženja boraca Patriotske lige u Bosni i Hercegovini Sarajevo i Savez udruženja boraca Patriotske lige općina Srednjobosanskog kantona.
Promotori su bili Tahir Lendo, dr. Kenan Dautović, dr. Amir Kliko, Atif Šaronjić, Šefko Hodžić, Kemal Balihodžić i Kenan Kavazović, koji je bio voditelj promocije.
Knjiga “Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora” tretira period iz bliske prošlosti 1991-1992. godina, godina o kojima je rijetko pisano. Stoga je ova promocija pobudila značajnu pažnju javnosti.
Tahir Lendo ovom prigodom skrenuo je pažnju na to da je potrebno ovakvu literaturu pripremati i objavljivati, posebno jer su za ovu oblasti zainteresirani mladi.
Promotor dr. Amir Kliko, govorio je o vojnom aspektu koji je došao prije aktuelnosti koje su prethodile događajima u ratnim 1990-im godinama, kada se pripremala i realizirala agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
Mr. Atif Šaronjić prisutne je detaljnije upoznao o aktivnostima u organiziranju odbrane i otporu od nadolazeće agresije kroz aktivnost Glavnog štaba Patriotske lige.
Šefko Hodžić, jedan od autora i promotora, više je govorio o svom iskustvu kao novinara koji je u značajnoj mjerio pratio rad Patriotske lige u godinama rata.
Dr. Kenan Dautović, recenzent knjige, dao je iz svog ugla stručnu ocjenu o sadržaju knjige, a to je visoka pozitivna ocjena, te je dao preporuku za štampanje djela.
Urednik knjige Kemal Balihodžić iznio je svoje iskustvo u pripremi i saradnji s više od trideset autora koji su ustupili tekstove, fotografije i dokumente za objavu. Iznesen je podatak da je u ovoj knjizi objavljeno oko 140 fotografija i dokumenata.
Dio je posvećen Savjetovanju regionalnih komandanata Patriotske lige koje je održano u Travniku 7. i 8. februara 1992. godine, a drugi dio o periodu o rasvjetljavanju stanja po regijama Bosne i Hercegovine. Objavljen je tekst Direktive za odbranu suvereniteta Bosne i Hercegovine, usvojen na ovom Savjetovanju, koji je i sada aktuelan. Jasno se i sada prepoznaju snage dezintegracije koje djeluju po uputama Beograda i Zagreba, kao što su to činile 1991/1992. godine, samo se likovi promijene, i još više dopunjuju.
Bosna i Hercegovina je u to vrijeme bila ograničen prostor i poligon s najvećim brojem vojnika i vojne opreme u Evropi. Evidentno je ispoljeno veliko umijeće izbjeći česte provokacije i vojni udar, o čemu govore autori određenih tekstova.