U Sarajevu je danas održan protest pod nazivom “Pravda za Dženana i Davida” na kojem su se okupili članovi porodica i građani iz mnogih dijelova Bosne i Hercegovine i zatražili da se utvrdi istina o stradanju Dženana Memića iz Sarajeva i Davida Dragičevića iz Banjaluke.

Centralni skup održan je na platou ispred Narodnog pozorišta, a ranije su postavljeni bilbordi sa porukom: “Da li biste tražili pravdu za vaše dijete?”

Veliki broj građana okupio se ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu kako bi podržao proteste Pravda za Dženana danas. Okupljeni građani nosili su transparente i uzvikivali “Pravda!”.

Okupljenim se obratio Muriz Memić, otac Dženana Memića, koji je istakao da bi volio bi da niko protestima ne mora tražiti pravdu za svoje dijete, a dodao je da na protestima vidi ujedinjenu Bosnu i Hercegovinu.

Ističući kako ljudi iz cijele BiH na ulici traže pravdu koju bi trebala tražiti država, Memić je kazao da iz pravosuđa, policije i drugih institucija moraju otići svi korumpirani koji su bili umiješani u taj slučaj. Poimenice je nabrojao sve koje smatra odgovornim.

“Ima časnih tužilaca, policajaca i vještaka, ali moramo da oni postanu većina. Ovo današnje okupljanje ne treba da prođe tek tako. Oni mora da osjete snagu ovog naroda, moraju da znaju da smo se probudili“, poručio je Memić i pročitao zahtjeve sa današnjih protesta.

On je potom pozvao okupljene da ga mirno i dostojanstveno prate u nenajavljenoj šetnji do Trga BiH na Marijindvoru.

Otac Davida Dragičevića,  Davor Dragičević, zbog, kako tvrdi straha  od hapšenja u BiH, danas nije bio u Sarajevu, ali jeste Davidova majka Suzana koja se i obratila prisutnim.

“Zašto sam danas ovdje i zašto se evo tri godine borim za svoje dijete? Za pravdu! Ko shvati shvatit će. Mog djeteta nema i niko ga vratiti ne može. Mogu otići kući, leći i popiti tabletu za smirenje da brže dan prođe. Popijem ja nju, ali sina ne zaboravljam i drugu djecu ne mogu zaboraviti.. Nosit ću transparente kao što je moje dijete nosilo“, kazala je Suzana.

Ističući kako je najljepše dane mladosti 90-tih godina izgubila u ratu, Suzan je kazala da se u Sarajevu lijepo osjeća i ne želi da joj se podmeće nacionalizam.

“Čega se mogu bojati kad vidim koliko nas je, je li mislite da mi mogu nešto više učiniti nakon što su mi dijete uzeli. Hvala vam što se tu da nam pružite podršku“, poručila je Suzana i dodala da borba ne smije stati dok pravda ne bude zadovoljena, kažnjeni odgovorni za smrt Dženana i Davida i uklonjene sa funkcija svi korumpirani i kriminalni krugovi.

Ona je poslala poruku podrške tužiteljici Bosne i Hercegovine Gordani Tadić i dodala da će tu podršku imati sve dok ne skrene s puta borbe za pravdu.

Dženan Memić je, pod još neutvrđenim okolnostima, teško povrijeđen 8. februara 2016. godine u Velikoj aleji na Ilidži, da bi preminuo nekoliko dana kasnije. Tužilaštvo Kantona Sarajevo pokušalo je dokazati da se radilo o saobraćajnoj nesreći, za koju su bili optuženi Ljubo i Bekrija Seferović. Optužnicu tužioci u dva navrata nisu uspjeli dokazati pred Kantonalnim sudom u Sarajevu. Nakon što su te presude poništene, Vrhovni sud Federacije BiH takođe je utvrdio da nema dokaza da je Dženan stradao u saobraćajnoj nesreći.

U slučaj Memić uključilo se i državno Tužilaštvo, tako da se pred Sudom BiH vodi drugi proces koji bi trebalo da utvrdi da li je u proteklih pet godina bilo prikrivanja dokaza i ometanja istrage.

Slučaj Dragičević bh. javnost je potresao dvije godine kasnije, 18. marta 2018. , kada je prijavljen nestanak mladića Davida Dragičevića. Nakon šest dana, njegovo tijelo je pronađeno u banjalučkoj rječici Crkvenoj.

MUP Republike Srpske prvobitno je, na pres konferenciji 26. marta, Davidovo stradanje prikazao kao “zadesnu smrt”. Tada je rečeno da se mladić, u noći kada je nestao, potukao, opljačkao jednu kuću i, pod uticajem alkohola i droga, upao u Crkvenu i utopio se. Međutim, Davidovi roditelji nisu prihvatili ovakvo objašnjenje, insistirajući na tome da je njihov sin ubijen. U tome ih je podržao veliki broj prijatelja i aktivista okupljenih u grupi “Pravda za Davida”.

U Banjaluci su tokom te 2018. godine svakoga dana održavani mirni protesti na kojima je učestvovao veliki broj ljudi. Okupljanje na Trgu Krajine je zabranjeno 30. decembra te godine, kada je policija nasilno prekinula demonstracije.

Roditelji Davida Dragičevića, Davor Dragičević i Suzana Radanović, prenijeli su posmrtne ostatke svog sina u Austriju, gdje sada oboje žive.

Tužilaštvo BiH je od Okružnog tužilaštva u Banjaluci 14. marta ove godine preuzelo slučaj koji se odnosi na nestanak i smrt Davida Dragičevića.