Društvo | 03.05.2024.

OBILJEŽAVANJE VAŽNOG DATUMA

Zelene beretke: Trećeg maja 1992. odbranjena je BiH i spašen je predsjednik Izetbegović

U ulici Hamdije Kreševljakovića, nekadašnja Dobrovoljačka, danas su se okupili nekadašnji članovi Zelenih beretki, ratni veterani i građani kako bi odali počast stradalim borcima na današnji dan obilježivši tako veliku bitku od 3. maja 1992.

Autor:  R.I

 Predsjednik Zelenih Beretki, Vahid Alić, tom prilikom je kazao:

- Ovaj dan treba da slavimo jer smo u tom periodu pobijedili četvrtu silu u Evropi. Odbranjena je suverena i nezavisna država Bosna i Hercegovina, njen glavni grad i spašen je njen predsjednik Alija Izetbegović.

Dodao je da je JNA krajem 1991. i početkom 1992. izmjestila kompletno teško naoružanje na padine oko Sarajeva i ukopala ga pod izgovorom da može braniti Sarajevo ako bude napadnuto.

- Nažalost, to je taj čvrsti obruč koji je napravila JNA i predala ga srpskim paravojnim formacijama i srpskim dobrovoljcima. Od tog 2. maja nastaje pravi pakao za građane grada, od tog dana počinje opsada, najduža opsada u povijesti modernog ratovanja. Zahvaljujući jedinicama Zelenih beretki i Ministarstva unutrašnjih poslova RBiH, specijalnim policijskim snagama i drugim organizovanim jedinicama iz sastava TO, agresorske snage su spriječene u svojoj namjeri, vraćene su na početni položaj i time su stvoreni preduvjeti i pregovori za oslobađanje predsjednika Alije Izetbegovića – istakao je Alić.

(FAKTOR)

Odluka Carle Del Ponte

Spriječili smo Srbiju da raspiše crvene potjernice za "Dobrovoljačku" (II dio)

Noble je noble

Spriječili smo Srbiju da raspiše crvene potjernice za "Dobrovoljačku" (I dio)

Nastavak rata u sudu

Relativizacija agresije na BiH: Slučaj "Dobrovoljačka" kao politički projekat Beograda

Žrtve traže od VSTV-a

Zašto Kajganić treba biti smijenjen? Beogradu "Dobrovoljačka", Sarajevu nepravda - snajperisti zaboravljeni

Početna Najnovije Najčitanije Na vrh