Poznat po svom autorskom višetomnom rječniku bosanskog jezika (2010 – 2024), ali i ranije kao koautor prve gramatike bosanskog jezika univerzitetskog tipa (Jahić–Halilović–Palić, 2000), ili naročito kao profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i drugim našim fakultetima gdje se izučava bosanski jezik, bio je jedan od utemeljitelja savremene lingvističke bosnistke i veliki bedem u njenom kasnijem očuvanju i razvoju.

Uz njega i preko njega su se razvili i stasali mnogi noviji mladi lingvisti i filolozi u bosnistici.

Među prvima je, već u Jugoslaviji, pisao o bosanskom jeziku, već od 1982, pa preko 1985. i 1987, sve do početka devedesetih, kada izlaze iz štampe njegove knjige Jezik, nacija i nacionalizam (Dževad Jahić, 1990) i Jezik bosanskih muslimana (Dževad Jahić, 1991).

Naročito su značajni njegovi radovi “Tretiranje jezika u vezi sa nacionalnim konstituisanjem Muslimana” (1985), te “Uloga ‘bosanskog jezika’ u procesima srpskohrvatske standardizacije” (1987), dok već od 1982. godine piše o potrebi afirmacije “različitih kulturnih i dijalekatskih zona”, kritikujući Novosadski dogovor i misleći na Bosnu i bosanski jezik, što će otvoriti vrata kasnijoj potpunijoj afirmaciji savremene lingvističke bosnistike koja će zvanično započeti već ranije, dokumentom “Književni jezik i književnojezička politika u Bosni i Hercegovini”, iz 1971. godine, da bi već 1972. u Sarajevu bio osnovan Institut za jezik.

U sarajevskom Institutu za jezik Dževad Jahić počeo je raditi kao asistent pripravnik već 1. decembra 1973. godine, da bi prešao na Filozofski fakultet u Sarajevu 31. januara 1975.

Do posljednjih dana svoga života bio je aktivan istraživač, uvijek pristupačan i otvoren za saradnju. Bez profesorske uobraženosti ili sujete, nastupao je uvijek prvo kao čovjek, pa tek onda kao filolog, ne propuštajući da pohvali i podrži mlađe istraživače, ili da ih, s roditeljskim pristupom, pažljivo i konstruktivno kritikuje onda kada je potrebno. Svoju pristupačnost pokazivao je i aktivnim društvenim djelovanjem, ispunjavajući, osim istraživačke  i nastavne, i treću misiju univerzitetskog profesora – da bude aktivna podrška širem razvoju društva i društvene zajednice kojoj pripada.

Hvala Vam, Profesore!                                                                                                   

(Dr. Jasmin Hodžić direktor je Instituta za jezik UNSA)