Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru odustaje od organizacije ljetne škole Methodology of Political Science: New Issues and Trends nakon reakcija javnosti zbog najavnog plakata na kojem nije bilo mjesta za džamije, odnosno munare.

U zvaničnom saopćenju objavljenom na web stranici fakulteta nalazi se klasična zamjena teza što je omiljena političko-stilska figura u zapadnom Mostaru.

"Količina upućenih prijetnji smrću i uništenjem Fakulteta, govora mržnje i kontaminiranost javnoga prostora ovaj su događaj istisnula iz akademske sfere te od njega stvorila ne samo politički, već i sigurnosni problem. Ovim činom želimo zaštiti sve profesore koji su trebali sudjelovati na ljetnoj školi, potencijalne studente koji su imali namjeru doći u Mostar, ali spriječiti negativan publicitet koji je nametnut kako Filozofskom fakultetu tako i IPSA-i. Zahvaljujemo se na iznimno profesionalnom i partnerskom odnosu profesorima s kojima smo surađivali prilikom organizacije ljetne škole, a napose profesorima iz IPSA-e koji su nam iskazali veliku čast i povjerenje izabravši Mostar i Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru za svoga partnera", piše na početku saopćenja.

I ovom saopćenju svu krivnju prebaciju na umjetnu inteligenciju pokušavajući sakriti UZP-ovsku idelogiju brisanja identiteta Drugog. 

"Imajući u vidu da je plakat ljetne škole izazvao gomilu dezinformacija, pogrešnih interpretacija, te vrlo zlonamjernih komentara, još jedanput skrećemo pozornost da se radi o plakatu generiranom od strane umjetne inteligencije kojeg smo preuzeli s Freepik.com, o čemu se svatko može osobno uvjeriti. Da cijela priča bude još grotesknija upravo je u samom nazivu izvornoga predloška istaknuta „Koski Mehmed-pašina džamija“. Dakle, od svih mogućih vjerskih znamenitosti u gradu Mostaru na plakatu je istaknut upravo minaret. Toliko o isključivosti, nesnošljivosti i islamofobičnosti", stoji u saopćenju.

Na kraju iz uprave menadžmenta poručuju da će nastaviti svoju "misiju internacionalizacije obrazovanja, promicanja međukulturnoga dijaloga i suživota" koja kroz ovaj primjer želi da u Mostaru ostvari ratni cilj hrvatske politike. 

"Promicatelji mržnje koji su ovu hajku i pokrenuli dodatno su potaknuli atmosferu straha, nepovjerenja i netrpeljivosti među građanima, a gradu Mostaru i državi u koju se toliko kunu, preventivno „izbili“ jedan, po svakom segmentu, hvalevrijedan i akademski izvrstan globalni događaj. Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru će bez obzira na sve nastaviti svoju misiju internacionalizacije obrazovanja, promicanja međukulturnoga dijaloga i suživota, te podizanja kvalitete znanosti i visokoga obrazovanja u Bosni i Hercegovini."