“Krajnje logično je da moj deda general Draža Mihailović dobije spomenik u Beogradu i biće mi zadovoljstvo da prisustvujem njegovom otvaranju. Na to je Srbija čekala više od pola veka”, rekao je za Danas Vojislav Mihailović, Dražin unuk, predsjednik Pokreta obnove Kraljevine Srbije i potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srbije.
On podsjeća, piše Danas, da je njegov djed međunarodno odlikovani heroj antifašističke borbe i to ordenjem Harryja Trumana i Charlesa de Gaulle, te da su pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini, odnosno četnici, izjednačeni pred zakonima Srbije sa partizanskim pokretom.
Napominje i da je general Draža Mihailović rehabilitiran konačnom odlukom suda u Srbiji još 2015. godine.
Mihailović ističe da je bio upoznat s inicijativom Igora Braunovića za podizanje spomenika, kao i da je ustupio pojedine lične Dražine stvari koje će se naći mjesto u spomen sobi, odnsono Dražinom muzeju.
Ideja da Draža Mihailović, posle murala i grafita, dobije i spomenik i muzej, odnosno spomen sobu potekla je iz dviju organizacija – “Naše Drine”, svojevrsnog eko-četničkog pokreta i “Boračke organizacije Srbije i Srpske”.
Na čelu im je ista osoba – Igor Braunović, poslanik Socijalističke partije Srbije i v.d. direktora javnog preduzeća “Srbijašume”, koji smatra da nema ničeg spornog u podizanju spomenika generalu Draži i da tako misli čitava Srbija.
Protiv su, međutim, Helsinški odbor, Inicijativa mladih za ljudska prava, ali i Savez komunističke omladine Jugoslavije koji traži od Ministarstva kulture zabranu otvaranja muzeja Draži Mihailoviću u Bregalničkoj ulici navodeći da je ovakav čin posljednja faza normalizacije četništva i četnika kao heroja i rodoljuba, što nije u skladu s historijskim činjenicama.
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) ocjenjuje da je inicijativa Saveza komunističke omladine Jugoslavije da Ministarstvo kulture zabrani otvaranje Muzeja Draži Mihailoviću u Bregalničkoj ulici neprihvatljiv i da je to relikt prošlosti.
“Zahtev Saveza komunističke omladine Jugoslavije zaprepašćuje ne samo imenom te organizacije, već i nepoznavanjem zakona i istorije Srbije. Muzejske zbirke mogu otvarati udruženja građana i pravna lica, pa je zahtev mladih komunista i po tom osnovu sporan. Ja se radujem otvaranju muzejske zbirke posvećene mom dedi u Bregalničkoj ulici i verujem da ta vest raduje svakog srpskog patriotu”, ističe za Danas Vojislav Mihailović.
(Izvor: Danas)