Tom prilikom je historijski čas održao kustos Muzeja grada Zenica Vernes Menzilović, a za najuspješnije literarne i likovne radove na konkursu "I stiže proljeće u moj grad" zeničkim su osnovcima podijeljene nagrade i priznanja. Najuspješniji učenički radovi bili su i izloženi u parku Kulina bana.
-Bilinopoljska izjava je svojevrstan diplomatski korak, svojevrstan međunarodni akt za to vrijeme, koji je na neki način odredio daljnju sudbinu srednjovjekovne bosanske države. Bosanski ban Kulin je Bilinopoljskom izjavom, na neki način, priznao postojanje bogumilskog učenja, koje je katolička Evropa smatrala heretičkim učenjem. S druge strane, i dolazak Papinog izaslanika na ovo područje značilo je da je srednjovjekovna bosanska država i njen vladar ban Kulin zaista jedan ugledan vladar te države - naglasio je Menzilović.
Potpisivanjem Bilinopoljske izjave 8. aprila 1203. godine, Kulin ban i straješine Crkve bosanske odrekli su se hereze te potvrdili kako će se pridržavati propisa Rimske crkve, čime su izbjegli rat te razaranja.
-Kulin ban je odricanjem od hereze napravio jedan diplomatski korak. Znao je da u to vrijeme neće moći da se odupre nasrtajima koji su prijetili, a s druge strane, nakon što je dao izjavu da se odriče hereze, on je i dalje nastavio sa svojim učenjem, odnosno bogumili su na ovom području, srednjovjekovne bosanske države, i dalje opstali sve do pada države pod osmansku vlast 1463. godine - naveo je Menzilović.