Jedan od prelomnih događaja u historiji čovječanstva – Oktobarska  revolucija – započela je 7. novembra 1917. godine u Petrogradu. Zove se Oktobarska jer je po julijanskom kalendaru, koji je tada bio u upotrebi u Rusiji, taj dan bio 25. oktobra. Ona je uslijedila nakon Februarske revolucije iste godine, koja je bila buržoaskog tipa i koja je na vlast dovela privremenu vladu na čelu s Kerenskim, a proveli su je boljševici, frakcija ruskih komunista na čelu s Lenjinom.

Znak za početak revolucije bio je pucanj s krstarice Aurora, usidrene u petrogradskoj luci. Tada su vojnici petrogradskoga garnizona i mornari baltičke flote zauzeli sjedište privremene vlade u Zimskom dvorcu, a sljedećeg dana uhapsili članove vlade. Premda je sovjetska historiografija razvila dramatične priče o početku revolucije, velikih borbi zapravo nije bilo. Boljševici nisu naišli na znatan otpor.

Istodobno je započelo zasjedanje Drugog sveruskog kongresa sovjeta radničkih i vojnih deputata, na kojem su boljševici uz potporu esera (članovi političke stranke koja se zalagala za federativnu demokratsku republiku) objavili svrgavanje privremene vlade, proglasili tri dekreta (o miru, o zemlji i o uspostavljanju sovjetske vlasti) i sastavili novu vladu na čelu s Lenjinom. Ubrzo su zavladali u Petrogradu i Moskvi, a zatim i u drugim većim gradovima Rusije te zabranili svaku opoziconu djelatnost.

Unatoč uspjesima u revoluciji, boljševici su na izborima za Ustavotvornu skupštinu sljedećeg mjeseca dobili samo oko 25 % glasova i zastupničkih mjesta. Ustavotvorna skupština u Petrogradu u januaru 1918. odbila je prihvatiti niz ultimativnih zahtjeva boljševika, što je dovelo do daljnjeg političkog raskola, vojnog raspuštanja skupštine i do izbijanja krvavog građanskoga rata.

Rat je završio 1922. godine pobjedom boljševika i uspostavom komunističke diktature na golemom području Euroazije u najvećoj državi svijeta prozvanoj Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika (SSSR).

U industriji je država preuzela kontrolu nad svim postojećim firmama, i započela intenzivan program industrijalizacije; u poljoprivredi je država prisvojila imovinu seljaka kako bi uspostavila kolektivne farme (kolektivizacija). To je izazvalo otpor „kulaka“, što je rezultiralo ogorčenom borbom mnogih seljaka protiv vlasti, glađu i milionima žrtava (procjene 14,5 miliona), posebno u Ukrajini, gdje je nerazumnim mjerama oduzimana hrana i urod izazvana umjetna glad, od koje je umrlo do deset miliona ljudi. Sredinom 1930-ih, Staljin je započeo čistku u Komunističkoj partiji; iz ovog je procesa izrasla kampanja terora koja je dovela do pogubljenja (procjene jedan milion), zatvaranja i protjerivanja (procjene 9,5 miliona) ljudi. Desetine naroda je protjerano i raseljeno u unutrašnjost Sibira.

Staljin se 1939. godine udružio sa Hitlerom zaključivši Pakt o nenapadanju i izvršivši agresiju na Poljsku. Tada mnogi službenici Gestapoa odlaze u sovjetske gulage na obuku iz koje će Nijemci kasnije stvoriti čitavu mrežu koncentracionih logora. Staljin takođe isporučuje Hitleru Jevreje koji su spas od progona potražili u Sovjetskom Savezu.

Staljin djeluje i na evropske Komunističke partije da ne pružaju otpor Hitlerovoj agresiji pravdajući je borbom protiv kapitalizma i imperijalizma. Zbog napada na Finsku Sovjetski Savez je isključen iz Lige naroda i označen je etiketom agresora. To su do tada imali samo Japan, Italija i Njemačka.

Napadom Njemačke na SSSR Staljin postaje saveznik u antifašističkoj koaliciji i donosi prevagu u pobjedi nad Hitlerom. No i nakon Drugog svjetskog rata Staljin nastavlja sa terorom kada u bivšim njemačkom koncentracionim logorima koji su tada bili pod Sovjetskom kontrolom nestaje oko 15 miliona ratnih zarobljenika i političkh neistomišljenika iz „oslobođenih“ zemalja.

U relativno kratkom posljeratnom razdoblju Sovjetski Savez prvo je obnovio, a onda i proširio svoju ekonomiju, kontrolisanu isključivo iz Moskve. Sovjetski Savez je težio proširivanju svog uticaja svugdje u svijetu. Ovako aktivna vanjska politika dovela je do Hladnog rata.

Raspad ekonomskih i političkih struktura Sovjetskog Saveza, i neuspjeli reformski pokušaji zaustavljanja ovih procesa doveli su do kraha Sovjetskog Saveza koji se raspao 26. decembra 1991. godine.


Da bi se bolje razumjela zabluda komunizma dovoljno je razmisliti o jednoj činjenici – Istočnu Njemačku, Poljsku, Čehoslovačku, Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku i djelimično Jugoslaviju oslobodila je „slavna“ Crvena armija. Francusku, Holandiju, Luksemburg, Norvešku, Dansku, Austriju, Italiju i Zapadnu Njemačku oslobodili su „mrski“ kapitalisti! Ko je bolje prošao? Odgovor potražite među pečatima u svome pasošu.

Nekoliko crtica i o nama. Već u prvom razredu osnovne škole smo naučili da je „socijalizam najefikasniji i najhumaniji ekonomski sistem.“ Dok naši vršnjaci na zapadu nisu znali ni beknuti o tome šta je socijalizam, a šta kapitalizam, mi smo već u prvim školskim danima znali da je kapitalizam „truho“ i da mu dolazi propast. Ali nikome nije palo na pamet da upita kako će obrazovni sistem djecu ubijediti da vjeruju da njihovom prijatelju iz razreda tetka iz Njemačke ne šalje truhle jabuke, već autić na daljinsko upravljanje kakav nikad u životu nisu vidjeli!

Ali bilo je i sloboda. Građani socijalističke Jugoslavije uživali su potpunu slobodu uživanja u tekovinama socijalističke revolucije. U slučaju da su poželjeli odreći se te slobode i posumnjati u Titov svijetli put, imali su osiguran stan i hranu na egzotičnom otoku na Jadranskom moru. Što je u neku ruku i dobra strana. Njihovi istomišljenici iz bratskog Sovjetskog Saveza su besplatan stan i hranu imali u ne baš egzotičnom sibirskom gulagu.

Takođe, zabluda je da je tada bio jednopartijski sistem. Istina je da su postojale dvije partije. Jedna je bila na vlasti a druga u zatvoru. I ako vam kažu da je tada sve bilo besplatno, znajte da nije. Sve je to neko morao da plati. (Historija.info, Povijest.hr)