Šefko Hodžić objavio je knjigu pod nazivom "Alija Izetbegović zvanično i nezvanično", koja sadrži brojne tekstove što ih je napisao kao novinar, ali i one nastale nezvanično u razgovoru s Alijom Izetbegovićem.

"Ovo je priča ratnog reportera 'Oslobođenja' o predsjedniku države i vrhovnom komandantu. O njemu sam počeo pisati pred rat u Bosni i Hercegovini, pa puno u ratu, pa poslije rata sve do njegove smrti. Dogodilo se da sam baš izvještavao s dženaze Alije Izetbegovića, na Kovačima u Sarajevu, redakcijski zadatak je bio da pišem o ukopu predsjednika", kazao je za Fenu Hodžić.

Tekstovi koji su objavljeni u knjizi obuhvatili su događaje na kojima je sretao Aliju Izetbegovića i o tome izvještavao.

"Dakle, zvanično Alija Izetbegović to je ono što sam objavio u 'Oslobođenju', a nezvanično ono što sam pisao o njemu u Dnevniku. Bilo je mnogo svečanosti na kojima je on govorio, a ja izvještavao. Ima nekih sjajnih njegovim besjeda. To je tek izbor tekstova koje sam objavio, jer ima materijala za još jednu knjigu", naglasio je. Precizira da nikad tokom novinarske karijere nije pratio Aliju Izetbegovića na putovanjima, a njegovi tekstovi su obično nastajali u neobičnim situacijama.

Iz obimne građe, Hodžić je izdvojio tekst pod nazivom "Snajperski safari - na Sarajlije", iz 1994. godine. Već tada je, kaže, bila poznata ta priča. Taj tekst nastao je, kaže, kada je izvještavao sa smotre Odreda za specijalnu namjenu MUP-a BiH "Bosna" u Sarajevu. Tom prilikom pitao je generala Mustafu Hajrulahovića Talijana o "snajperskom safariju" na Sarajlije, dok su čekali Aliju Izetbegovića da održi govor.

Knjiga "Alija Izetbegović zvanično i nezvanično" prati period od 1991. godine, a završava se smrću Alije Izetbegovića odnosno godinu dana kasnije kada je objavljena njegova knjiga "Tajna zvana Bosna". Sadrži i fotografije, uglavnom nastale uz tekstove Šefke Hodžića objavljene u listu "Oslobođenje".

Šefko Hodžić radio je kao novinar u mnogim redakcijama. Kao ratni reporter "Oslobođenja" Hodžić je, od 1992. do 1995. godine, objavio više stotina izvještaja i reportaža s ratišta iz raznih dijelova BiH. Snimio je i brojne ratne fotografije. Proglašen je ratnim reporterom za 1992. godinu, a 1996. dobio je Plaketu Armije RBiH - najviše armijsko priznanje za civile, te nagradu lista "Oslobođenje" "30. august" za četverogodišnje izvještavanje s bh. ratišta.

Do sada je objavio nekoliko knjiga.