Dok su eksplozije i detonacije sasvim uobičajne u Ukrajini, krhotine stakla i betona ovog puta usljed napada dronovima zabilježene su u glavnom gradu Rusije. CNN piše da se čini da se ruski rat protiv Ukrajine vratio kući, u Moskvu.
U utorak ujutro, val napada dronovima pogodio je rusku prijestolnicu. Prema državnoj novinskoj agenciji RIA-Novosti, jedna bespilotna letjelica udarila je u gornje spratove stambenog nebodera u jugozapadnoj Moskvi, oštetivši fasadu zgrade. Drugi je udario u stan na 14. spratu stambene zgrade na Lenjinskom Prospektu, jednoj od glavnih gradskih ulica.
Gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin dao je izvaju za Telegram, rekavši stanovnicima da su hitne službe na terenu i da su dvije osobe ozlijeđene, ali da niko nije hospitaliziran. Nekoliko sati kasnije, Sobyanin je rekao da se stanovnici evakuirani iz stambenih zgrada koje su pogodile dronovi vraćaju kućama.
Ali, malo je vjerovatno da se Moskva može vratiti u svoj neugodan status quo života tokom onoga što Kremlj eufemistički naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini. Otkako je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo svoju potpunu invaziju na Ukrajinu u februaru prošle godine, većina Rusije pošteđena je scena koje Ukrajinci rutinski, svakodnevno doživljavaju.
Mjesecima nakon toga, regije Rusije koje graniče s Ukrajinom našle su se na udaru, a lokalni dužnosnici izvještavaju o povremenom granatiranju s ukrajinske strane. Kremlj je u petak optužio ukrajinske helikoptere za napad unutar ruskog teritorija, što Kijev nije ni potvrdio ni opovrgnuo.
Ranije ovog mjeseca, dronovi su prodrli kroz sigurnosne prstenove koji okružuju Kremlj, samo sjedište ruske moći.
Negiraju, ali uživaju
Ukrajina je negirala umiješanost u napad od utorka, iako je jedan visoki dužnosnik jasno rekao da je Rusija osjetila okus vlastitog bumeranga, nakon mjeseci bombardiranja ukrajinskih gradova.
Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mykhailo Podolyak rekao je da nemaju nikakve veze s tim, iako uživaju gledati takve prizore.
˝Ono što se dešava u Rusiji je karma koja će se Rusiji postepeno vraćati u otežanom obliku za sve što čini u Ukrajini˝, dodao je.
Napadi u utorak, međutim, čine se drugačijim od prethodnih napada. Za početak, ovo nije bio simboličan udarac protiv ruske države, poput mutnog napada dronom na Kremlj. Umjesto toga, činilo se da je pogodio blizu srca ruske političke i ekonomske elite. Neki od dronova su navodno pogodili ili preletjeli Rubljovku, prestižno predgrađe na jugozapadu Moskve gdje oligarsi, političari i najviši dužnosnici žive u luksuznim zatvorenim naseljima. Područje je također vrlo blizu Putinove rezidencije Novo-Ogaryovo gdje je poznato da ruski čelnik provodi većinu svog vremena.
Ruski zastupnik Alexander Khinshtein rekao je u utorak da je nekoliko bespilotnih letjelica oboreno u Rublyovki, uključujući jednu u Ilyinskoye, selu oko dvije i pol milje od Novo-Ogaryova. CNN je geolocirao snimke iz Iljinskoje na kojima se vidi dron kako leti nebom.
U konferencijskom pozivu s novinarima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je Putin bio u Kremlju nakon napada na Moskvu u utorak, rekavši da je predsjednik "primio informacije direktno od agencija za provođenje zakona, Ministarstva za izvanredne situacije, gradonačelnika Moskve i guvernera Moskovske regije˝ nakon što je rano započeo radni dan.
˝Svi su radili kako treba. Sistem protivzračne odbrane također je dobro funkcionirao. Jasno je da ovdje govorimo o odgovoru kijevskog režima na naše vrlo učinkovite udare na jedan od (njihovih) centara odlučivanja˝, rekao je Peskov.
Oštre kritike
Ali Jevgeniju Prigožinu, vođi ruske privatne vojne formacije Wagner, nije promakla simbolika napada na Rubljovku.
Na pitanje novinara, šef Wagnera je nakon napada oštro kritizirao vrh ruskog Ministarstva odbrane, optuživši ih da ne čine apsolutno ništa na modernizaciji ruskih dronova i odbrane bespilotnih letjelica.
˝Kao osoba koja to donekle razumije, mogu vam reći da je prije mnogo godina bilo potrebno pozabaviti se ovim programima (dronova) i da sada godinama zaostajemo za našim protivnicima, godinama, možda desetljećima˝, rekao je.
Nije jasno je li ovo još jedan pogodan trenutak za Prigožina da nastavi svoju osvetu protiv ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua. Ostaju mnoga pitanja o tome kako je val daljinski upravljanih vozila uspio prodrijeti u visoko zaštićeni zračni prostor Moskve, odakle su lansirani i ko je naredio napad.
Ministarstvo odbrane tvrdilo je da je njegova protuzračna obrana radila, rekavši da su sve bespilotne letjelice uništene, s tri potisnute elektronskim ratovanjem i još pet oborenih projektilima zemlja-zrak. Ruski stručnjak za bespilotnu avijaciju Denis Fedutinov, kojeg je državna novinska agencija TASS često citirala, špekulirao je da su napadi bili pokušaj da se ispita ruska protuzračna odbrana.
˝Cilj napada vjerovatno je bio istražiti moskovsku protuzračnu odbranu i otkriti njihovu ranjivost˝, rekao je.
Jasno je da su napadi bespilotnim letjelicama sramota za rusku vojsku, bez obzira na to kako su letjelice s daljinskim upravljanjem lansirane. Ostaje za vidjeti je li ovaj napad preteča dramatičnijih napada.