Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i predsjednik Naroda i Pravde Elmedin Dino Konaković dugo je bio poznat kao revnostan u odgovaranju na komentare na svoje postove na društvenim mrežama, a nerijetko se upuštao i u komentiranje objava na tuđim profilima. Iako je posljednjih mjeseci iz nepoznatih razloga odlučio blokirati mogućnost komentiranja svojih twittova, ipak se ponekad dogodi da između postavljanja twitta i zaključavanja komentara poneki korisnik Twittera stigne kod ministra ubaciti koji komentar.

Tako je Konaković 1. februara objavio twitt (12:22) s odgovarajućom fotografijom o tome da se sastao s ambasadorima zemalja Evropske unije akreditiranim u Bosni i Hercegovini, a koju minutu potom (12:25) javio mu se korisnik Twittera Emir Karaupović šaljivim komentarom: “Evo ga opet zaboravio zaključati”, popraćenim odgovarajućim “nasmijanim emotikonom”. Karaupović je time podsjetio da se Konakoviću i dan prije dogodilo da objavi twitt a da prije nego što ga zaključa poneko stigne postaviti komentar.

Pola sata poslije (12:53) reagirao je Konaković: “Pazi, zaključam ja, al’ ti reaguješ kao mungos :-) Između objave i zaključavanja je prostor od 15ak sec, ti  se uspjevaš ubaciti. Respect.”

Budući da mu nije mogao više odgovarati, jer je komentiranje bilo zaključano, Karaupović je kod sebe objavio: “Dino, ti kao sportista i košarkaš treba da znaš da 15ak sec, može promjeniti tok jedne utakmice, kako u košarci tako i u politici. Pozdravi mileta danas kada budeš išao u paletu rs-a koja je napravljena na našim kostima i reci mu da nas ne zove ‘muslimanima” mi imamo ime i prezime.”

Iznenađeni načinom na koji je ministar Konaković reagirao, javili su se i drugi tviteraši. “Uličarski od ministra BIA poslova”; “Diplomatija na nivou sarajevskih šibicara”; “Dokopao se fotelje MVP pa sad kao mnogo važan”; “Djeca moraju da uce u skolama kako se BiH desio Dino. Pa imal i jedna nesreca a da nas zaobide”, “Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine poručuje građaninu da je mungos. Ministar vanjskih poslova napominjem”, “Ne zna on nista prostak obicni”, “Dignitet i dostojanstvo ministra vanjskih poslova”, “Razlika između privatnog sektora i kad si na državnim jaslama je, između ostalog, ta da privatniku – onom što ti daje plaću, ne smiješ reći da je mungos. Kad si na državnim jaslama građaninu koji te plaća smiješ. Ako si MVP i ako si đon-obraz”, “Eto, ne zna da se proces zaključavanja moze obaviti i prije objave sadržaja”, bili su neki od komentara.

Inače, mungos u prenesenom značenju, a ovdje je o takvom riječ, može imati različiti pokatkad i vrlo negativne konotacije. Mungos, između ostalog, označava “pogubljenog lika s niskim koeficijentom inteligencije”, može označavati osobu sposobnu da nekom doskoči, a u srbijanskom slengu je inačica za “baliju”, “mudžahedina”, “mundžosa”, na osobu “koja zdiba na loj, na znoj i koze, na duhovnu bedu i ciganšturluk”.

U kojem god da je značenju ministar upotrijebio ovaj izraze preuzet iz slenga – govor mržnje ili neuspjela doskočica – nazivati nekoga mungosom, uspoređivati ga sa zvijerima, ne priliči predsjedniku jedne stranke i državnom ministru.