Teorija da je Fikret Abdić osvojio više bošnjačkih glasova od Alije Izetbegovića, o kojoj dugo slušamo, temelji se na izbornim rezultatima iz 1990. godina i na zaboravu kao glavnoj osnovi potrebnoj za uspjeh svakog mitologiziranja.
Nesumnjivo je to da je Abdić na prvim demokratskim izborima u Bosni i Hercegovini dobio više glasova od budućeg predsjednika Izetbegovića: Abdić je osvojio je 1.045.539 glasova, a Izetbegović 879.266 – 166.273 glasova manje. Istovremeno, SDA je osvojila 788.616 glasova, odnosno 90.650 manje od Izetbegovića i 256.923 manje od Fikreta Abdića.
Ako pretpostavimo da su svi koji su glasali za SDA glasali i za njezina dva kandidata, što je logično, i ako znamo da su ti glasači uglavnom bili sve redom Bošnjaci, ostaje nerazjašnjeno čiji su preostali glasovi.
Gledamo li današnja izborna pravila, po kojima u Federaciji, naprimjer, možete glasati za samo jednog od kandidata, bilo na listi za bošnjačkog, bilo na listi za hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, onda je sasvim logično zaključiti da su Bošnjaci dali veće povjerenje Abdiću od Izetbegovića. Tu dolazimo do zaborava, odnosno do neupućenosti nekih od onih koji daju veći legitimitet Abdiću kao predstavniku Bošnjaka 1990. godine.
Na tim su izborima vrijedila posve druga izborna pravila od ovih današnjih. Biralo se sedam članova Predsjedništva – dva Bošnjaka, dva Srbina, dva Hrvata i jedan iz reda Ostalih – ali tako da je svaki glasač mogao zaokružiti po dva Bošnjaka, dva Srbina i dva Hrvata te jednog iz reda Ostalih. Drugim riječima, svako je mogao zaokružiti ukupno sedam kandidata.
Zbog toga su bošnjački kandidati imali čak 3.197.948 glasova, iako je na izbore izišlo svega 2.338.727 birača, a svi kandidati skupa osvojili su više od devet miliona glasova.
Među razlikom između glasova za stranku i glasova za kandidate, Izetbegovića i Abdića, treba tražiti Srbe i Hrvate, te također Jugoslavene i Ostale, jer je mala mogućnost da je bilo Bošnjaka koji su glasali za kandidate ljevice u parlamentarnim izborima, a za nacionalne u izboru za Predsjedništvo.
Ne postoji nikakav dokaz da je Fikret Abdić dobio više bošnjačkih glasova od Alije Izetbegovića, a ne postoji ni dokaz da ih je dobio manje, što je također moguće. Ali je vrlo izvjesno da je dobio mnogo više nebošnjačkih glasova, a posve je poznato i to na kojoj strani povijesti završio.
Dakle, Fikret Abdić stekao je prednost u odnosu na Aliju Izetbegovića na izborima 1990. godine nebošnjačkim glasovima pa, prema tome, nikako nije za njega moglo glasati više članova SDA nego za Izetbegovića kako to tvrdi Zukan Elez.
S druge strane, Elezova izjava o tome da je većina današnjih članova SDA glasala za Fikreta Abdića svrstava ga među osobe izgubljene u vremenu. Prošle su 32 godine od prvih demokratskih izbora, u međuvremenu izvršen je genocid, došlo je do masovnih protjerivanja i ubijanja. Veliki broj glasača iz 1990. godine danas nije među živima, a od 3.368.666 registriranih birača na prošlim izborima, njih 47 posto nije bilo punoljetno u vrijeme odražavanja predratnih izbora 1990. godine pa, shodno tome, nisu mogli biti ničiji glasači.
U vezi s ovim izborima postoji još jedan mit: da je Abdić mjesto predsjedavajućeg Predsjedništva ustupio Izetbegoviću. Riječ je bila o unutarstranačkom dogovoru koji su ostali članovi Predsjedništva uvažili jer zakon nije određivao prednost kandidata na osnovu broja osvojenih glasova a bilo je odlučeno da predsjedavajući bude Bošnjak budući da su prethodna tri predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine bili nebošnjaci (Mato Andrić, Nikola Filipović i Obrad Piljak).
Uostalom, da kojim slučajem nije odlučeno da mjesto prvog čovjeka Bosne i Hercegovine pripadne Bošnjaku, Republikom bi predsjedavao neko s dvostruko manje glasova od Abdića, jer su kandidati iz ostalih naroda dobili mnogo manje povjerenje birača, i ne bi bio ništa manje legitiman.
A svi oni koji brojem osvojenih glasova na izborima 1990. godine legitimiziraju Fikreta Abdića kao nekog ko je “polagao pravo” da bude predsjedavajući, neka se zapitaju u kojoj bi danas državi živjeli da je kojim slučajem izabran Fikret Abdić.