Pošteni, transparentni i redovni izbori su najosnovniji element modernih demokratija. Minimalni uslov demokratije je da vlastodršci dobiju svoja ovlaštenja i autoritet od birača, odnosno onih kojima vladaju. Ova ovlaštenja se obnavljaju redovnim izborima. Oni kojima se vlada, putem izbora glasaju o politici i učinku vladara; ocjenjuju vladare u pozitivnom ili negativnom smislu.

Od uvođenja višestranačkog sistema 1946. godine, Turska je jedna od glavnih zemalja u kojoj su održavaju redovni, pošteni i transparentni izbori. Izbori u Turskoj održavaju se pod nadzorom nezavisnih sudija kroz uspostavljene institucije kao što je Vrhovna izborna komisija (YSK). Stoga Turska ima razvijenu političku kulturu u smislu osiguravanja izborne sigurnosti i povjerenja građana u glasačke kutije.

Ispoljavanje povjerenja u izbore i glasačke kutije u Turskoj moguće je vidjeti u stopama učešća na izborima. Po stopi učešća na izborima, Turska je na predsjedničkim i parlamentarnim izborima održanim 14. maja 2023. godine postala treća zemlja sa najvećom stopom učešća među zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD). Prema podacima YSK, stopa učešća na izborima 14. maja iznosila je 88,92 odsto, a na izborima 28. maja, kada je održan drugi krug predsjedničkih izbora, 85,72 odsto. Prema podacima OECD-a i Međunarodnog instituta za demokratiju i izbornu pomoć (IDEA), Turska je stopom učešća na izborima 14. maja premašila mnoge zapadne članice OECD-a poput SAD-a, Francuske, Njemačke i Velike Britanije. Još jedan upečatljiv aspekt ovih podataka je da je stopa učešća na izborima u Turskoj čak i viša nego u zemljama kao što su Švedska, Danska, Novi Zeland, Island, Holandija i Norveška, gdje je učešće na izborima oko 80 posto.

Sljedeći lokalni izbori u Turskoj održat će se u nedjelju, 31. marta. Opći izbori za lokalne vlasti 31. marta, koji naglašavaju predanost Turske demokratskim vrijednostima i njenu inovativnu viziju o lokalnim samoupravama, od velike su važnosti na nacionalnoj i međunarodnoj areni. Istovremeno, kampanje koje se provode pod sigurnim i poštenim uslovima tokom ovog izbornog procesa svojevrsni su pokazatelj da je Turska jedna od vodećih zemalja sa demokratskom zrelošću u regionu kada je u pitanju značaj koji se pridaje lokalnim samoupravama.

Želim naglasiti da pridajemo veliki značaj činjenici da lokalne samouprave, koje su primarni sagovornici u zadovoljavanju potreba i zahtjeva građana, imaju viziju i perspektivu primjerenu uslovima doba. Neizbježna je činjenica da ovaj proces uz jačanje demokratskog učešća građana igra efektivnu ulogu i njihove komunikacije sa lokalnim samoupravama.

Ono što inovativni općinski pristup koji smo godinama imali čini drugačijim jeste to što ima za cilj da putem tehnologije i održivih razvojnih projekata poboljša kvalitet života ljudi, osigura transparentnost, odgovornost u svim okolnostima, i što je najvažnije, izgradnju administracije fokusirane na građane. Turska je pod vodstvom našeg predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana, koji je na lokalnim izborima 1994. godine preuzeo zadatak upravljanja Istanbulom, što je bio prvi korak i konkretan primjer ove vizije, preduzela važne korake ka povećanju kvaliteta života ljudi u oblasti općinske uprave. Nastavak politike i vizije služenja odnosno usluge koju je iznio naš predsjednik prije 30 godina predstavlja osnovnu političku viziju naših općina. Iz tog razloga vjerujemo da će zadržavanje slične vizije i razumijevanja usluge na predstojećim lokalnim izborima dodatno ojačati naše demokratske vrijednosti i društveni integritet na nacionalnoj i međunarodnoj areni.

Lokalne izbore 31. marta 2024. vidimo kao važnu prekretnicu na demokratskom putu Turske. Smatramo da su ovi izbori također još jedan korak u jačanju vizije regionalnog vodstva Turske, te ih na univerzalnom nivou prihvatamo kao važnu aktivnost koja povećava društveno učešće i demokratsku zrelost naše zemlje. Osim toga, kao i svi prethodni izbori, i ovi izbori će omogućiti turskom narodu da efikasnije učestvuje u demokratskim procesima čime će doprinijeti jačanju naše demokratije.

Još jedan važan aspekt izbora koji će se održati 31. marta je taj da neće biti novih izbora u roku od 4 godine. Turska će u ove 4 godine bez usporavanja nastaviti razvojne inicijative pokrenute pod vodstvom našeg predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana. Usluge koje smo pružali proteklih godina u svim oblastima, od komunikacija do diplomatije, od ekonomskog razvoja pa do infrastrukturnih investicija će se nastaviti. Osim toga, cilj ulaska u “Stoljeće Turske” sa novim i građanskim ustavom bit će najvažniji ideal i agenda u naredne 4 godine.

U okviru ove vizije, Turska će nastojati da izgradi “Stoljeće Turske” sa težnjom da bude regionalni i globalni akter sa povećanim demokratskim standardima, prihodima i nivoom blagostanja. Razvijanje zajedničkih interesa sa našim zapadnim saveznicima i povećanje nove i strateške saradnje biće naši prioriteti i u tokom ovog perioda. Kao pravilo savezništva, naše najosnovnije očekivanje je da se poštuje politička osjetljivost Turske, posebno u borbi protiv terorističkih organizacija kao što su PKK, FETO i ISIL.

Sa izborima 31. marta, Turska će dodati nove uspješne izbore svojoj demokratskoj kulturi i pripremiti sve svoje pokrajine, posebno gradove kao što su Istanbul i Ankara, za “Stoljeće Turske”. Nacionalni razvoj, oživljavanje i izgradnja gradova pogođenih zemljotresom 6. februara, te transformacija gradova s visokim rizikom od potresa poput Istanbula u otporne gradove bit će naša najvažnija vizija nakon izbora.

Turska će i u budućnosti svoje izbore održavati u okviru demokratskih procedura, njena vlast i opozicija će poštivati rezultate glasačke kutije, i što je najvažnije, nastaviće da gradi “Stoljeće Turske” kao stabilizirajuće snage u međunarodnoj areni. Stoga je moguće reći da su lokalni izbori koji će se održati 31. marta izbori koji imaju za cilj da utiču na buduće decenije Turske u smislu njene unutrašnje i vanjske dinamike.

Autor teksta je prof. dr. Fahrettin Altun, šef Direkcije za komunikacije Predsjedništva Republike Turske