Pravoslavni vjernici u Ukrajini oduvijek su slavili Božić 7. januara, no to se za mnoge promijenilo ove godine. Naime, Pravoslavna crkva Ukrajine po prvi puta je dopustila svojim zajednicama da Božić slave 25. decembra, što je - očekivano - izazvalo novi sukob s Rusijom

Pravoslavna crkva Ukrajine (PCU) 2018. se odvojila od Ukrajinske pravoslavne crkve (UPC), za koju se smatra da je politički povezana s Moskvom.

Stoga je odluka PCU-a da dopusti pomicanje obilježavanja Božića na 25. decembar za one koji to žele već razbjesnila ruski orijentiranu UPC.

Raskol između ukrajinskih i ruskih pravoslavaca traje godinama, a vrhunac je dosegao 2018. godine, kada je carigradski patrijarh, primus među različitim pravoslavnim crkvama, odobrio stvaranje autonomne crkve Ukrajine, nezavisne o patrijarhu iz Moskve.

Ta odluka, koja je zapravo stvorila unutrašnji raskol u ukrajinskoj crkvi, između onih koji slijede novog kijevskog patrijarha i onih koji ostaju vjesrni moskovskom, mogla je uticati na odluku Vladimira Putina da izvrši agresiju na susjednu zemlju i da potvrdi rusifikaciju cijele njene teritorije.

Arhiepiskop Jevstratij Zorija za Politico je izjavio da je promjena započela 2017., kad je 25. decembar u Ukrajini postao državni praznik, te da se sve više vjernika odmiče od tradicionalnog julijanskog kalendara koji slijedi Ruska pravoslavna crkva.

Kako tvrdi, već prije invazije više od trećine Ukrajinaca željelo je preći na gregorijanski kalendar, pa je PCU odlučila dopustiti svojih 7.000 episkopija da održe vjersku službu 25. decembra.

˝Danas je vjerovatno i više od trećine vjernika koji žele slaviti Božić na taj dan, a mi provodimo eksperiment kojim pokušavamo shvatiti što vjernici stvarno žele. To ne znači da pomičemo dan Božića, već uvodimo dodatni dan bogoslužja˝, rekao je.

Ukrajina nije prva pravoslavna zemlja koja je odlučila preći na gregorijanski kalendar: Božić se danas obilježava i u Grčkoj, Rumuniji te na Kipru.