Izraelski napadi na Gazu nastavljaju se nakon što je oružano krilo Hamasa, Brigade al-Qassam, pokrenulo opsežan napad nazvan "Potop Aqsa" 7. oktobra ujutro.
Novinar Anadolu prikupio je podatke o civilnim žrtvama ubijenim u Gazi od 7. oktobra, te podatke o civilnim žrtvama u Ukrajini od 24. februara 2022. godine, kada je počeo rusko-ukrajinski rat.
Prema podacima palestinskog Ministarstva zdravstva u Gazi, Izrael je u napadima koje provodi već mjesec dana ubio 10.022 Palestinca, uključujući 4.104 djece i 2.641 ženu, dok je najmanje 24.000 ljudi povrijeđeno.
Na okupiranoj Zapadnoj obali i u Al-Qudsu (Jerusalem), izraelske snage i židovski doseljenici ubili su najmanje 155 Palestinaca.
U 20 mjeseci rata koji je Rusija započela u Ukrajini 24. februara 2022. godine, po naredbi ruskog predsjednika Vladimira Putina, do 8. oktobra 2023. ubijeno je 9.806 civila.
U skladu s tim, broj civila ubijenih u Gazi premašio je broj civila ubijenih u Ukrajini za svega 31 dan. Činjenica da se u Gazi u kratkom razdoblju od mjesec dana dogodilo više civilnih žrtava nego tokom rusko-ukrajinskog rata najbolje ilustruje žestinu izraelskih napada.
Izrael vojnim napadima i praksama izolacije koji direktno ciljaju na civile i civilnu infrastrukturu u Pojasu Gaze prema međunarodnim normama čini ratni zločin.
U Gazi, gdje polovicu stanovništva od 2,3 miliona čine djeca, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), više od 40 posto Palestinaca ubijenih u sukobima koji traju od 7. oktobra čine djeca. U tom kontekstu, u Gazi svaki sat bude ubijeno petoro djece.
Nevladina organizacija Save The Children sa sjedištem u Velikoj Britaniji objavila je da je broj ubijene djece u Palestini u posljednje tri sedmice veći od broja ubijene djece u jednoj godini u sukobima diljem svijeta 2020, 2021. i 2022. godine.
Izraelska vojska napala je baptističku bolnicu Al-Ahli i bolnicu Tursko-palestinskog prijateljstva u Gazi, uzrokujući smrt hiljada civila, a također je bombardirala okolinu bolnice Al-Quds i Indonezijske bolnice povezane s Crvenim polumjesecom Palestine.
Na meti izraelske vojske bila je i bolnica Shifa, najveća zdravstvena ustanova u kojoj je bilo hiljade povrijeđenih i civila.
U sukobima između izraelske vojske i Hezbollaha od 8. oktobra poginuo je 61 pripadnik Hezbollaha i četiri izraelska vojnika.
Izrael je objavio da je u napadima i sukobima izvedenim iz Gaze poginulo više od 1.400 Izraelaca, uključujući 315 vojnika, a 5.132 osobe su povrijeđene.
Prošlo je 620 dana otkako je 24. februara 2022. godine Rusija započela rat u Ukrajini po zapovijedi ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Putin je na televiziji u ranim jutarnjim satima 24. februara 2022. godine objavio da su pokrenuli "specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini".
Prema podacima koje je 9. oktobra objavio visoki povjerenik Ujedinjenih naroda (UN) za ljudska prava, od početka rata do 8. oktobra 2023. godine poginulo je 9.806 civila, a povrijeđeno ih je 17.962.
Zapadni čelnici više puta su osudili i nametnuli sankcije Rusiji zbog neselektivnog ubijanja civila u Ukrajini. Međutim, zapadne zemlje, posebno Sjedinjene Američke Države, ignorirale su izraelske masakre nad civilima u granatiranju Pojasa Gaze od 7. oktobra.
Čelnici zapadnih zemalja, posebno SAD-a, otvoreno su podržali Izrael. Američki predsjednik Joe Biden rekao je u svojoj izjavi 10. oktobra:
"SAD stoji iza Izraela. Osigurat ćemo da se židovska i demokratska država Izrael može braniti danas i sutra, kao u prošlosti."
Predsjednik Turkiye Recep Tayyip Erdogan, u govoru na Mitingu podrške Palestini održanom u Istanbulu 28. oktobra, rekao je:
"Oni koji su lili krokodilske suze za civilima ubijenim jučer u ukrajinsko-ruskom ratu, danas šutke promatraju smrt hiljada nedužne djece."
Erdogan je dodao:
"Vi lijete suze za onima koji su umrli u Ukrajini, ali ko su ove bebe koje su umrle u Gazi? Zašto ne progovorite?"
Vojni napadi na civile i civilnu infrastrukturu u Pojasu Gaze predstavljaju ratne zločine u smislu normi međunarodnog prava.
U Ženevskoj konvenciji iz 1949. godine piše: "Civilne bolnice uspostavljene za liječenje ranjenika, bolesnika, invalida i trudnica ne mogu biti napadnute ni na koji način. Strane u sukobu uvijek će poštovati i štititi te bolnice."
Izrael, koji je bombardirao bolnice u kojima su se civili sklonili na liječenje u Gazi, danas, kao i u prošlosti, čini ratni zločin kršeći međunarodno pravo.
U kontekstu izraelskog napada na baptističku bolnicu Al-Ahli u Gazi, u kojem su poginule stotine ljudi, čak i da se misli da dotičnu bolnicu koristi Hamas i čak ako napad na bolnicu donosi vojnu korist Izraelu, budući da je zgrada bolnica, i u njoj borave ranjenici i drugi kojima je potrebna medicinska pomoć, a gotovo svi su civili, dotični napad predstavlja "kršenje humanitarnog prava".