Elmedin Konaković tvrdi:

1. Prvi smo po broju mladih ljudi koji napustaju zemlju.
2. Prvi smo u korupciji.
3. Prvi smo po broju uposlenih u javnom sektoru u odnosu na realni.
4. Prvi smo po nametima realnom sektoru.
5. Prvi smo po broju penzionera kojih je sve vise.
6. Prvi smo u razlici plata u javnom i realnom sektoru.
7. Zadnji smo po iznosu BDP-a po glavi stanovnika.
8. Zadnji smo po prosjeku plata.
9. Zadnji smo na listama koje mjere ambijent za ulaganje.
10. Zadnji smo na testovima koji govore o kvaliteti obrazovanja.
11. Zadnji smo na listama koje mjere ambijent za razvoj IT sektora.
12. Zadnji smo na listama transparentnosti rada javne uprave.
13. Prvi smo po broju smrtnih slucajeva od Covid-a.
14. Zadnji se vakcinisemo.

 

11. Zadnji smo na listama koje mjere ambijent za razvoj IT sektora. (NETAČNO)

Teza da je Bosna i Hercegovina posljednja u pogledu ambijenta za razvoj IT sektora također nema utemeljenje u istini. Postoji veliki broj “mjerenja” i uspoređivanja država po pristupu IT tehnologiji, internetu, digitalizaciji ekonomije itd. U nekima je Bosna i Hercegovina zastupljena, u nekima nije. Među njima najrelevantniji je Svjetski ekonomski forum, koji ICT posmatra kao jedan od stubova konkurentnosti zemlje. Prema tom pokazatelju, Bosna i Hercegovina, koja se po ukupnoj konkurentnosti nalazi na 103. mjestu u svijetu, mnogo bolje stoji u IT sektoru. U konkurenciji “ICT adoption”, u slobodnom prijevodu: “u usvajanju informacijsko-komunikacijskih tehnologija”, nalazi se na 80. mjestu. Daleko od dna.

Također, postoji i redovni godišnji izvještaj GeSI, globalnog istraživačkog centra za digitalne tehnologije, “Digital Access Index”, koji poredi digitalnu industriju zemalja na osnovu digitalnih i tehnoloških pokazatelja. U ovom globalnom rangiranju Bosna i Hercegovina nalazi se na 68. mjestu od 157 zemalja. Primjera radi, iza nas su Grčka, Turska, Albanija...

U svakom slučaju, nismo posljednji i daleko smo od toga. A to dokazuje i veliki broj IT kompanija koje rade u Bosni i Hercegovini. Zar iko normalan može i pomisliti da smo posljednji ako samo u Sarajevu imamo američke i britanske IT kompanije koje zapošljavaju na stotine ljudi, planiraju graditi IT centre u Sarajevu, zar iko normalan može i pomisliti da bi takve kompanije došle ovdje da je ambijent najgori?!

Izvor na kojem možete naći više podataka