U sarajevskom naselju Boljakov Potok, u općini Novi Grad, danas je polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje, obilježena 29. godišnjica stradanja građana Sarajeva, prenosi Anadolu Agency (AA).

Prije 29 godina, za vrijeme dženaze Fatimi Jusić, na mezarje u Boljakovo Potoku ispaljene su dvije granate sa agresorskih položaja, od kojih je jedna pala među okupljene građane. Od rasprskavajućeg dejstva ubojitog sredstva smrtno je stradalo devet, a ranjeno je 20 građana.

Ubijeni su: Asim Cvrk, Meho Čakarić, Alija Čaušević, Imšir Kerla, Mustafa Karajčić, Ibrahim Šehović, Ramo Veljan, te dvije N.N. muške osobe.

Današnjem obilježavanju godišnjice prisustvovao je kantonalni ministar kulture i sporta Samir Avdić, koji je položio cvijeće na mjesto masakra.

Avdić rekao je kako "moramo stalno podsjećati na hiljadu dana opsade Sarajeva u kojoj su njegovi građani bili izloženi velikim patnjama, gladni, žedni, promrzli i izloženi stalnim granatiranjima i snajperima, od čijeg je dejstva ubijeno njih više od 12.000, a među njima i 1.601 dijete".

"Za zločine počinjene u Sarajevu Međunarodni sud u Hagu osudio je Stanislava Galića, komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske, na maksimalnu kaznu doživotnog zatvora. Dragomira Miloševića, koji je naslijedio Galića, a koji je nastavio zločine nad Sarajlijama, sud je osudio na 33 godine. Također, na doživotni zatvor osuđen je i Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske. On je, između ostalog, osuđen i za udruženi zločinački poduhvat, koji je imao za cilj širenje terora među civilnim stanovništvom Sarajeva putem kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja", podsjetio je Avdić.

Istakao je da je, ipak, premalo osuditi samo "nekoliko komandanata i političara za patnju građana tokom četiri godine opsade, a kamoli za više od 12.000 ubijenih i 60.000 ranjenih".

"Pored komandne i političke, postoji i lična odgovornost pripadnika Vojske Republike Srpske i na tome treba raditi dok još ima vremena", poručio je Avdić.

Naglasio je i da se, bez obzira na prošlost, budućnost mora graditi na suživotu, međusobnom uvažavanju i toleranciji, a da bi tako bilo, pravda mora biti zadovoljena i počinioci zločina adekvatno kažnjeni.

Na mjesto masakra, cvijeće su danas položile i porodice ubijenih, delegacije Grada Sarajevo i Općine Novi Grad, te predstavnici Unije civilnih žrtava Kantona Sarajevo, Udruženja civilnih žrtava rata Svjetlost, članovi mjesne zajednice i pojedinih političkih stranaka.