Posjeta bugarskog predsjednika Rumena Radeva navodnoj bugarskoj zajednici na Kosovu (on pod pojmom bugarska zajednica podrazumijeva Bošnjake i Gorance iz Župe, Podgore, Prizrena i okoline te drugih dijelova Kosova u kojima oni žive), a u cilju postepene bugarizacije tamošnjih Bošnjaka i Goranaca, dogodila se 23. i 24. decembra 2023. godine.

Tim je povodom otvoren “Ured za razvoj i integraciju Bugara u kosovsko društvo”, koji će, posve je vidljivo, aktivno raditi na asimilaciji i bugarizaciji Bošnjaka i Goranaca.

Aktuelne kosovske vlasti šutnjom su propratile ovaj otvoreni atak na nacionalni identitet tamošnjih Bošnjaka i Goranaca, jer im je stalo do dobrih odnosa s Republikom Bugarskom, članicom Evropske unije i NATO pakta.

Naravno, Bugarska je našla saradnike u ovoj nedobronamjernoj misiji među domaćim političarima, koji su iz samo njima znanih interesa, prihvatili da aktivno pomažu bugarizaciju tamošnjeg stanovništva.

Domaći saradnici osnovali su “Udruženje za razvoj i integraciju bugarske zajednice na Kosovu” na čijem čelu su Denis Bajrami i Abaz Ademi.

Kao najjači mamac za bugarsko nacionalno izjašnjavanje Bošnjaka i Goranaca poslužit će mogućnost da nakon toga mogu da dobiju bugarske pasoše, što bi im omogućilo da mogu bez vize raditi u zemljama Evropske unije.

REAKCIJE BOŠNJAČKIH ORGANIZACIJA

Tim su se povodom oglasili Demokratska stranka Bošnjaka i Demokratska stranka Vatan – Koalicija Vakat.

“Naša aktuelna vlast na centralnom i lokalnim nivoima, kosovska i međunarodna javnost ne smije prešutjeti težak atak na bošnjačku nacionalnu zajednicu na Kosovu kao opravdanje za šutnju zbog interesa Države Kosovo o dobrim odnosima s Republikom Bugarskom, članicom EU i NATO pakta”, stoji na početku njihovog saopćenja.

“I ovom posjetom bugarskog predsjednika Kosovu, na žalost, intenzivirani su desetogodišnji pokušaji države Bugarske da se pošto-poto formira bugarska zajednica na Kosovu, i to od pripadnika bošnjačke nacionalne zajednice u općini Prizren i Dragaš, uvijek tako izjašnjenih i u bivšoj državi i u sadašnjoj Državi Kosovo, na svim popisima stanovništva, računajući i posljednji u R. Kosovo iz 2011. godine. Nikada nije bilo Bugara u Župi, Podgori i Gori, ni u gradu Prizrenu ili drugim kosovskim mjestima!”, rezolutno se tvrdi u ovom saopćenju.

Podsjećaju da kako prije tako ni sada na Kosovu nema bugarske zajednice. Ima, navodi se u saopćenju, nekoliko manipulatora koji zloupotrebljavaju potrebu za studiranjem “nekih naših mladih ljudi i u Bugarskoj”.

Tvrde da Bugarska manipulira koristeći te studente koje predstavlja kao pripadnike bugarske dijaspore na Kosovu te da se te manipulacije debelo naplaćuje od fondova Evropske unije.

“I ova dvodnevne posjeta bugarskog predsjednika Rumena Radejeva zvaničnicima R. Kosova i takozvanoj bugarskoj zajednici u Prizrenu protekla je u znaku tih manipulacija. Čak uz ‘dekor’ i sveštenika Bugarske pravoslavne crkve, otvorena je i nekakva kancelarija u Prizrenu?!”

Bošnjaci Kosova smatraju da kosovske vlasti “ne smiju dozvoliti ovaj nedopustivi atak” i prešutno odobravati ove provokacije.


Poziv na skup Udruženja za razvoj i integraciju bugarske zajednice na Kosovu

“Bošnjaci Kosova su potpisnici Deklaracije o nezavisnosti Republike Kosovo. Bošnjaci Kosova su učesnici u svim historijskim etapama i ratovima za očuvanje ovih prostora i njihove rodne grude. Bošnjaci Kosova su aktivni učesnici u kosovskom političkom i javnom životu. Nastava u školama za bošnjačku djecu se odvija na bosanskom jeziku, od poslije kosovskog rata 1999!”, podsjećaju iz Demokratske stranke Bošnjaka i Demokratske stranke Vatan – Koalicija Vakat.

Bugarska država je, nastavlja se u saopćenju, i u Prvom i u Drugom svjetskom ratu ostavila krvave tragove nad stanovništvom Župe, Podgore i dijelom Gore, kao i u još nekim dijelovima Kosova.

“Institucije Republike Kosovo treba da znaju da bilo kakva vrsta podrške, kao ova oko današnje posjete predsjednika Bugarske, i one prošlogodišnje posjete potpredsjednice Bugarske, za nas Bošnjake znači neopravdana podrška sistemskoj asimilaciji nad nama, smišljenoj u političkom i državnim krugovima Bugarske. Ovakvi postupci će imati dugotrajne negativne posljedice na bošnjačku nacionalnu zajednicu koja je autohtoni manjinski narod na Kosovu, čiji je broj, nažalost, jako umanjen svih ovih godina!”, navodi se u saopćenju.

Demokratska stranka Bošnjaka i Demokratska stranka Vatan – Koalicija Vakat čvrsto ističu da će ustrajati u borbi protiv pokušaja nasilne asimilacije dijela Bošnjaka u “bugarsku zajednicu”.

Naglašavaju da će tu borbu voditi na legalan, demokratski način u skladu s ustavom i zakonima Kosova te propisima Evropske unije kako bi spriječili “daljnje smišljeno i suptilno podržano opasno narušavanje integriteta bošnjačke zajednice Kosova od strane političkih krugova države Bugarske”.

“Pozivamo sve bošnjačke parlamentarne i vanparlamentarne stranke, NVO, intelektualce i medije da reaguju oko ovog pitanja koje je u direktnoj vezi sa opstankom našeg naroda u Republici Kosovo.

Pozivamo sve relevantne institucije Kosova i Međunarodnu zajednicu da zaustave ove manipulacije i pokusaj asimilacije bošnjačke zajednice.

Pozivamo sve Bošnjake Kosova da ne nasjedaju na manipulacije političkih krugova iz bugarske države, koja za cilj ima samo da unese nered i novu podjelu među malobrojnim Bošnjacima Kosova, kako bi Bošnjaci, nametanjem, poprimili bugarsku kulturu, običaje i tradiciju.

U mnogim zemljama Balkana studiraju mladi Bošnjaci i niti u jednoj od njih se ne traži da se izjasne za većinsku naciju u toj državi!

Pozivamo sve organe reda i zakona u R. Kosovo da se zainteresiraju i preduzmu zakonske radnje protiv pojedinih domaćih manipulatora koji za svoje sitne finansijske interese i navodne pasoše R. Bugarske, rade otvoreno na nestanak svoga naroda”, stoji na kraju saopćenja kojeg treba posmatrati i kroz činjenicu da su neki bošnjački političari, koji ne pripadaju ovim dvjema strankama, podržali asimilaciju i bugarizaciju tamošnjih Bošnjaka i Goranaca. Izrazili su to i u direktom obraćanju bugarskom predsjedniku.

Ovakvo njihovo djelovanje nesumnjivo je protivno interesima naroda kojem barem formalno pripadaju. To što čine, direktna je pomoć onima koji žele da asimiliranju Bošnjake i Gorance na Kosovu. Ovakvo djelovanje može se slobodno okvalificirati kao rad protiv interesa bošnjačkog i goranskog naroda.