Društvo | 28.04.2022.

Historijske zanimljivosti

Osmatračnica na starim bosanskim kućama: “Ko je došao – pendžer”

To je prozor s mušepcima ispupčenim prema ulici kroz koji se moglo vidjeti ko je došao, ko to udara o zvekir, a da ukućanin ne bude uočen. Prednost ovog "pendžera" bila je i to što se vrata nisu morala otvoriti ako je pred njima neželjena osoba.

Autor:  R.I.

Svi manje-više znamo za “pendžere s mušepcima” na bosanskim kućama iz osmanskog doba. Znamo kako su izgledali i da su gustim drvenim rešetkama (mušepcima) skrivali intimu muslimanske kuće.

Ali postoji jedan "pendžer", odnosno prozor s mušepcima, čija je namjena malo drukčija. Ovo je takozvani Ko je došao – pendžer!

To je prozor s mušepcima ispupčenim prema ulici kroz koji se moglo vidjeti ko je došao, ko to udara o zvekir, a da ukućanin ne bude uočen.

Vrata bi otvarao muškarac ako je musafir (gost) bio muško i obratno, ako je žena bila na vratima, otvarala ih je žena iz kuće.

S ovog se prozora moglo i razgovarati s nekim ko je vani a da se ne izlazi, što je poznato kao “ašikluk”.

Prednost ovog "pendžera" bila je i to što se vrata nisu morala otvoriti ako je pred njima neželjena osoba ili ako je došla u nevakat!

(Izvor: Adnan Muftarević, Facebook status)

Historijska podsjećanja

Vojna kaciga posljednjeg Božijeg poslanika Muhammeda, a.s.

Careva, Begova, Bistrik, BUM!

HISTORIJA RAMAZANSKOG TOPA: Tradiciju staru 200 godina obnovila je omladina SDA

Historijska podsjećanja

Znate li koliko je trajao najkraći predsjednički mandat?

Historijska podsjećanja

Kako su Francuzi otkrili kahvu u Bosni