Nizozemski premijer Mark Rutte doputovao je u danas u Sarajevo kao prvi od troje zvaničnika iz Evropske unije koji će pokušati potaknuti političare u Bosni i Hercegovini da ubrzaju provedbu reformi kako bi u Evropsko vijeće u martu moglo odobriti otvaranje pregovora o pristupanju Uniji.

Nakon Ruttea u Sarajevo stižu predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković te predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kako je najavljeno iz Delegacije EU u Sarajevu, oni će se se u utorak sastati s najvišim bosanskohercegovačkim zvaničnicima.

Predviđeni su odvojeni sastanci s članovima Predsjedništva BiH, predsjedavajućom i zamjenicima predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, Borjanom Krišto, Zukanom Helezom i Stašom Košarcem, s ministrom vanjskih poslova Elmedinom Konakovićem, te predsjedavajućim i zamjenicima predsjedavajućeg dva doma Parlamenta BiH.

Krišto je uoči dolaska visokih zvaničnika iz EU kazala kako se nada da će to biti poticaj unutarnjem dijalogu koji treba dovesti do trajnih i održivih rješenja za otvorena pitanja u zemlji.

Šefovi država ili vlada država-članica EU u decembru prošle godine prihvatili su preporuku Evropske komisije o otvaranju pristupnih pregovora s Ukrajinom i Moldavijom, dok je u slučaju BiH takva odluka izostala zbog činjenice da zemlja nije provela reforme koje su se očekivale. Upravo je vlada nizozemskog premijera Ruttea bila među najžešćim zagovornicima ovakvog pristupa.

Nova prilika za otvaranje pregovora najavljena je za mart, no samo pod uslovom da Evropska komisija ocijeni kako je do tada ipak bilo nekog napretka u provedbi 14 reformskih prioriteta definiranih još 2019. godine.

Koalicija koja je na vlasti u BiH od januara 2023. godine uspjela je osigurati da se u državnom parlamentu usvoji šest reformskih zakona, no njeno funkcionisanje od sredine prošle godine opterećuju stalni politički sukobi koji su kulminirali napadima lidera Milorada Dodika na visokog predstavnika Christiana Schmidta i na Ustavni sud BiH kao i provokativnim obilježavanjem 9. januara kao neustavnog dana Republike srpske. Zbog toga je više od šest mjeseci blokirano usvajanje novih reformskih zakona.

Prošle sedmice lideri stranaka koje čine vlast u BiH na zatvorenom su sastanku postigli načelni dogovor o načinu rješavanja otvorenih pitanja, uključujući tu izmjene izbornog zakona, jer su tehnička poboljšanja s ciljem osiguranja integriteta izbornog procesa zahtjev koji strukture EU postavljaju kao jedan od temeljnih preduvjeta za otvaranje pristupnih pregovora.

Visoki predstavnik Schmidt 19. decembra zatražio je od političara u BiH da brzo riješe taj problem ili će on intervenirati i nametnuti zakonske izmjene.

Premijeri Plenković i Rutte i predsjednica Evropske komisije Von der Leyen zaključke i rezultate sarajevskih razgovora objavit će zajedno s Krišto u utorak po završetku svih susreta koji su najavljeni.