Čelnici kosovskih institucija danas su potpisali prijavu za članstvo Kosova u Evropskoj uniji. Na ceremoniji upriličenoj u Predsjedništvu Kosova, prijavu su potpisali predsednica Vjosa Osmani, predsjednik Skupštine Glauk Konjufca i premijer Albin Kurti.

Osmani je ocijenila da je potpisivanje zahtjeva za članstvo u EU historijski dan za Kosovo. Kazala je i da je, uoči 15. godišnjice proglašenja nezavisnosti, ovaj čin posvećen svim građanima Kosova, posvećenim Evropljanima, zaštitnicima i promotorima evropskih vrednosti. Također je rekla da je ovaj trenutak posvećen svakom djetetu, ženi i muškarcu Kosova koji su žrtvovali živote štiteće ideale za slobodu, nezavisnost i demokratiju.

"Kosovo, slobodna tržišna ekonomija i nesalomivi doprinosilac miru i bezbjednosti, zaslužuje da bude dio porodice EU. Naš put naprijed je jasan, proces pridruživanja EU-u nije jedinstven proces i proces u cjelini može biti dugoročan, ali smo odlučni da uspijemo", naglasila je Osmani.

Kurti je istakao da je društveni i politički konsenzus na Kosovu da je budućnost zemlje unutar EU. Kazao je da Kosovo danas čini prvi korak ka članstvu u najvećoj organizaciji mira i prosperiteta u Evropi.

Kurti je rekao da će zahtjev za članstvo u EU, koji je danas potpisan, biti podnet češkom predsjedavanju Savjetom EU, u Pragu.

"Ovo je historijski trenutak za našu zemlju koji ima za cilj da otvori novo poglavlje za državu i naše društvo. Napredak će zavisiti od naše posvećenosti dubokim i transformativnim reformama koje unapređuju demokratiju, jačaju vladavinu prava i razvijaju našu ekonomiju", naveo je Kurti.

Premijer je istakao da će brzina napredovanja zavisiti od Kosova, te je stoga neophodna svačija angažiranost i posvećenost.

Konjufca je rekao da će EU biti potpuna tek kada svi evropski narodi budu njen dio. Pozvao je institucije i predstavnike EU-a da jednoglasno odobre ovaj zahtjev.

"Pozivamo Evropski parlament, Evropski savjet, Evropsku komisiju i države članice EU-a da pokažu svoju posvećenost i podršku Kosovu, ali i svim zemljama Zapadnog Balkana tako što će jednoglasno odobriti zahtjev Kosova za članstvo", naglasio je Konjufca.

Nakon podnošenja zahtjeva za članstvo u EU-u, Kosovo mora proći kroz tri glavne faze: dobijanje statusa kandidata, pristupne pregovore i ratifikaciju ugovora.

Kosovo je jedina država Zapadnog Balkana koja do danas nije bila ni uputila zahtjev za članstvo u EU. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju do sada je jedini ugovorni odnos između EU-a i Kosova i stupio je snagu 1. aprila 2016. godine. Od 27 zemalja članica EU-a, Kosovo nije priznalo pet država: Grčka, Španija, Kipar, Rumunija i Slovačka.