Šef Direkcije za komunikacije Predsjedništva Republike Turkiye Fahrettin Altun govorio je na međunarodnom Simpozijumu o borbi protiv FETO-a, održanom u Direkciji za komunikacije u Ankari.

Altun je napomenuo da je teroristička organizacija FETO, koja je pokušala izvršiti vojni puč 15. jula 2016. godine, te zasula bombe i metke na snage sigurnosti, državne institucije i civile, bombardirala Veliku narodnu skupštinu Turkiye i predsjednički kompleks, pokušala direktno ubiti predsjednika i njegovu porodicu i izazvala smrt i ranjavanje mnogih civila, zapravo jedna od najkrvavijih i najopasnijih terorističkih organizacija koju su Turkiye i svijet ikada vidjeli, poput PKK/PYD, DAEŠ i Boko Haram.

Podsjetivši da korijeni FETO-a sežu od 1960. godine, Altun je kazao da ta teroristička organizacija svoje aktivnosti u poljima obrazovanja, ekonomije, medija i civilnog društva koristi kao paravan te u pozadini upravlja izdajom, ubistvima i zavjerama. Koristeći se podmuklim planovima, istakao je Altun, ova teroristička organizacija “pokušava obezbijediti ekonomsku dobit i prihode, uspostaviti bliski kontakt sa političkim elitama, te koristi metode poput novca pranje i utaje poreza”.

Altun je naveo da teroristička organizacija FETO, protiv koje se Turkiye odlučno bori, predstavlja veliku prijetnju i sigurnosni problem za sve zemlje u kojima djeluje. Dodao je da međunarodna zajednica i države treba da preduzmu neophodne korake protiv prijetnje FETO-a i da više sarađuju s Turkiye u borbi protiv ove terorističke organizacije.

“Kao Direkcija za komunikacije, provodimo studije javne diplomatije protiv FETO organizacija u svijetu koristeći sve mogućnosti i strateške komunikacije. Također, provodimo istraživačke aktivnosti protiv ove podle terorističke organizacije u zemljama koje su na meti FETO-a i osiguravamo da se pravo i podmuklo lice FETO-a otkrije međunarodnoj zajednici. Ponavljamo još jednom poziv našeg predsjednika i srodnih institucija svim državama i međunarodnim institucijama da se iskreno i odlučno bore protiv terorizma i terorističkih organizacija”, rekao je Altun.

Šef Direkcije za komunikacije Altun ponovio je da “Turkiye neprekidno i odlučno nastavlja svoju borbu protiv FETO-a, ne samo u zemlji već i na međunarodnoj sceni“.

“Ministarstvo pravde zatražilo je izručenje 1.022 člana ove terorističke organizacije iz 109 zemalja, a turska fondacija Maarif je u 19 različitih zemalja preuzela 220 škola, kojima je ranije rukovodila terorističke organizacija FETO”, zaključio je Altun.