Svijet | 03.10.2021.

Sudski spor

Donald Trump traži da se aktivira njegov blokirani Twitter nalog

Bivši američki predsjednik Donald Trump zatražio je od saveznog suda da se aktivira njegov blokirani profil na društvenoj mreži Twitter, prenosi Anadolu Agency (AA).

Autor:  REDAKCIJA

Trumpovi advokati podnijeli su sudsku tužbu protiv Twittera i izvršnog direktora Jacka Dorseyja saveznom sudu na Floridi, javljaju američki mediji.

U obrazloženju se tvrdi da je Twitter zatvorio Trumpov račun zbog pritiska članova Kongresa Sjedinjenih Američkih Država.

"Sila je korištena za kontrolu političkog diskursa u ovoj zemlji na dosad neviđen i vrlo opasan način", smatraju advokati.

U peticiji u kojoj se navodi da Twitter selektivno provodi pravila zatvaranja profila, kao dokaz je naveden primjer računa koji je aktivno koristila talibanska administracija u Afganistanu.

Platforme društvenih mreža Twitter, YouTube i Facebook u vlasništvu Googlea trajno su blokirale Trumpove račune 6. januara zbog navoda da je pridonio događajima u Kongresu i nepravilnostima na predsjedničkim izborima u SAD-u 2020. godine.

 

Bliski istok

Nuklearni fizičar Tonči Tadić: Jedan napad neće zaustaviti Iran. Trump je znao. Sjećate li se šta je Zelenski rekao prije nekoliko dana?

Pun entuzijazma

Trump: Izraelski napadi na Iran odlični, bit će toga još

Analiza The Guardiana

Napad Izraela na Iran put ka eskalaciji na Bliskom Istoku: Sukob ili dogovor Trumpa i Netanyahua

Američki predsjednik

Trump: Pomoći ćemo Izraelu ako Iran uzvrati