Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine sutra bi na sjednici trebalo da razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku.

Predloženim izmjenama i dopunama zakona za 90 dana se pomjera rok za uspostavu i operativnost Odjela za provedbu postupka ро izvještajima, koji bi u novom roku trebao biti operativan do 23. marta 2024. godine.

Istovremeno se uvode prijelazne odredbe u vezi sa disciplinskim prekršajima uz neznatne tehničke korekcije pravnih termina radi lakše primjene u praksi.

Pred poslanicima bi se trebao naći i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH, koji je predložilo Vijeće ministara BiH, sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku.

Predloženim zakonom vrši se prilagođavanje potrebama prakse i otklanjanjaju nedostaci uočeni u njegovoj dosadašnjoj primjeni.

Predloženi zakon usklađen je sa zahtjevima iz Protokola II Multilateralnog sporazuma o stvaranju Evropske zajedničke zrakoplovne oblasti (ECAA) u pogledu naziva i organizacije djelatnosti.

Dopune zakona, između ostalog, osiguravaju pružanje usluga u zračnoj plovidbi na svim kontroliranim aerodromima u BiH, uključujući i aerodrome osnovane nakon stupanja na snagu Zakona.

Poslanici bi trebali razmatrati i principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma utvrdila je usklađenost sa Ustavom i pravnim sistemom BiH, te podržala principe prijedloga ovog zakona.

Predstavnički dom državnog parlamenta bi trebao razmatrati i izvještaje Kolegija Doma o nastojanju za postizanje saglasnosti o nekoliko tačaka razmatranih na prethodnoj sjednici, a koje nisu imale potrebnu entitetsku većinu prilikom glasanja poslanika.

Na dnevnom redu bi trebalo da se nađe i više izvještaja, nekoliko poslaničkih inicijativa, te davanje saglasnosti za ratifikaciju međunarodnih sporazuma, ugovora i memoranduma.

Podsjetimo, danas je visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt upozorio da se tehničke izmjene izbornog zakona moraju usvojiti što prije kako bi se primijenile na lokalnim izborima planiranim za oktobar, dok istodobno traju rasprave o tome može li se provesti cjelovita izborna reforma.

Schmidt se oglasio posebnom izjavom u trenutku u kojemu je održan sastanak predstavnika parlamentarnih stranaka u BiH kako bi se utvrdilo postoji li dvotrećinska većina spremna podržati izmjene ustava i na taj način osigurati promjene izbornog zakona kojima bi se provele presude Europskog suda za ljudska prava (ECHR) kojima je utvrđena diskriminacija građana BiH temeljem njihove etničke pripadnosti ili mjesta prebivališta.

Na sastanak nisu došli predstavnici najvećih opozicionih stranaka pa je poziciji ostalo samo konstatirati kako nema širokog dogovor o izmjenama ustava.

Prema prijedlogu kojega je ranije obrazložio čelnik HDZ BiH Dragan Čović, član Predsjedništva BiH iz reda Hrvata ubuduće bio onaj kandidat koji dobije većinu glasova u pet kantona u Federaciji BiH u kojima su Hrvati značajnije zastupljeni.