Novinar hrvatskog portala Index.hr objavio je danas intervju s Elmedinom Konakovićem i proglasio ga „vodećim bošnjačkim političarem“.

„Zapravo se može reći da je Konaković izrastao u vodećeg bošnjačkog političara, a nema sumnje da će imati važnu ulogu u vlasti BiH u sljedeće četiri godine. Pritom je i dalje nedovoljno poznat u hrvatskoj javnosti, što je bio jedan od razloga da ga Index pita za intervju“, piše Duhaček i dodaje da je Konaković odmah pristao, a intervju su vodili u prostorijama NiP-a u sarajevskom naselju Ciglane.

Intervju nosi naslov „Nije fer da Bošnjaci Hrvatima biraju člana Predsjedništva“, što je rečenica koju smo od Konakovića čuli u više navrata zadnju godinu dana, od kada posjećuje kavice kod Dragana u Mostaru. Najviše bode u oči „liderstvo“ koje se Konakoviću pripisuje u hrvatskom mediju s obzirom na to da mu je stranka osvojila 79.555 glasova naspram jedne SDA koja je uzela 273.547 glasova i najveća je bosanskohercegovačka stranka.

No, nije prvi put da zavisni novinar svoje dojmove i želje projicira mimo činjeničnog stanja pa je ovaj komičan naslov tik uz bok Konakovićeve tvrdnje u intervjuu s Duhačekom da bi „volio da se više nijedan stranac ne pita ništa o Bosni i Hercegovini“. Naime, Konakovićev politički potencijal u ovom trenutku ostvaruje se upravo i isključivo uz pomoć stranaca iz sarajevskih zapadnih ambasada.  

Komičnija od Konakovićevih populističkih „šarenih laža“ za Hrvate ipak je Duhačekova biografija i ona možda može objasniti i samu motivaciju zašto Konakovića vidi kao bošnjačkog lidera. Hrvatski mediji naširoko su pisali o Duhačeku kojemu biografizam ne oskudjeva raznim skandalima.

Saznajemo da je rođen 1980. godine u Sarajevu. Neko vrijeme radio je kao novinar Radija 101. Poznat je po LGBT aktivizmu i sudjelovanju u organizaciji Zagreb Pridea.

Do 1991. godine živi u Županji. Završivši Katoličku gimnaziju u Tuzli 1998. godine odlazi na studij novinarstva i komunikologije u Beč. Nakon fakulteta godine 2004. vraća se u  Sarajevo gdje piše filmske kritike za sedmičnik „Dani“. Istovremeno povremeno objavljuje u "Zarezu" i drugim književnim časopisima. 

Od 2006. živi u Zagrebu, a godine 2019. zagrebačka policija uhapsila ga je u zračnoj luci Franjo Tuđman zbog neodazivanja na poziv da dođe na razgovor zbog sumnje da je prekršio čl. 14. i 17. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, odnosno da je vrijeđao moralne osjećaje građane i omalovažavao službene osobe.

Godine 2009. izdao je knjigu “Destruktivna kritika i druge pederske priče” koja, kako piše u opisu, “tematizira odrastanje mladog pedera na relaciji Bosna – Beč, u post ratnom vremenu”. Za tportal Duhaček je 2013.napravio intervju s deklariranim pedofilom Gertom Hekmom koji je otvoreno zagovarao legalizaciju pedofilije.

Duhačekovu knjigu izdala je udruga Domino iza koje stoji Queer Zagreb, nevladina udruga koja radi na “osvješćivanju queer identiteta u regiji”.

“Za mene je biti peder prednost, jer imaš priliku iskusiti bogatiji i raznolik život”, rekao je Duhaček u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju povodom izdavanja knjige.  “Za početak, čini se da nema dovoljno seksa u hrvatskoj književnosti uopće, i ne mislim pritom na pornografiju, nego na mainstream”, tvrdi Duhaček i pritom otkriva da “ono što je meni bilo super u počecima mog pederluka jest to koliko se mogućnosti odjednom otvorilo.”

„Organizirati Povorku ponosa je, među ostalim, snažan domoljubni čin jer se na taj način Hrvatskoj nudi mogućnost slobodnijega, pravednijega, otvorenijeg društva kakvo nemaju mnoge države u našoj blizini. Nadam se da su građani ove zemlje sretni što se u glavnom gradu svake godine održava Povorka ponosa lezbijki i pedera, jer nas ona sve čini boljim ljudima“, naglašava Duhaček.

„Za mene je biti peder prednost, jer imaš priliku iskusiti bogatiji i raznolik život”, govori Gordan Duhaček koji i u Elmedinu Konakoviću vidi neku vrst prednosti, do te mjere da ga vidi kao "vodećeg Bošnjaka".

Možda to najbolje ilustruje Duhačekov Twitter koji vrvi sve redom zabavnim sadržajima. Tik iznad intervjua sa Konakovićem nalaze se dvojica neimenovanih jurišnika „na relaciji Bosna – Beč, u post ratnom vremenu“.