Politika | 15.08.2023.

Reakcija na najavu da dolaze

Lendo: Ako bivši oficiri VRs dođu u Sarajevo, i ja dovodim penzionisane komandante i generale Armije RBiH

On je istaknuo da institucije BiH, Sud i Tužilaštvo, nisu neprijatelji građana Bosne i Hercegovine, ali trebaju i moraju procesuirati svakog ko ugrožava Ustavni poredak BiH.

Autor:  R. I.

Nakon što su penzionisani pripadnici Vojske Rs koji danas žive u Srbiji najavili da će zatražiti održavanje protestnog skupa u Sarajevu, povodom podizanja optužnice protiv predsjednika bh. entiteta Rs Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Rs-a Miloša Lukića, reagirao je Refik Lendo, potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine kazavši da će i on izvesti penzionisane generale Armije Republike Bosne i Hercegovine da brane Bosnu i Hercegovinu i njene heroje.

˝Ako dođu u Sarajevo i ako im se dozvoli da tamo brane Rs i Milorada Dodika, onda general Lendo izlazi i traži odobrenje da izvede penzionisane komandante i generale Armije Republike BiH da brane Bosnu i Hercegovinu i njene heroje. Ako nije vaša, onda budite sigurni da nije ni naša borba završena za Bosnu i Hercegovinu. Mi ćemo stati na branik i vama poručiti da dalje, ni vi ni Dodik nećete moći rušiti državu Bosnu i Hercegovinu˝, naglasio je Lendo.

On je istaknuo da institucije BiH, Sud i Tužilaštvo, nisu neprijatelji građana Bosne i Hercegovine, ali trebaju i moraju procesuirati svakog ko ugrožava Ustavni poredak BiH.

˝Ja vam poručujem da imate samo jedan izbor, a to je da poštujete intitucije BiH jer za državu BiH mnogi su dali svoje živote. Sarajevska čaršija i mnoge druge su krvarile i branile svoju državu BiH i budite sigurni da vam neće dozvoliti da vašu ´slobodarsku tradiciju´ sprovodite na teritoriji BiH. Vaše udruženje pod nazivom ´Čast otadžbine´ je sastavljeno od oficira koji su činili ratne zločine i koji se kriju od suda i tužilaštva BiH i ovo je prilika da budu uhapšeni i procesuirani od institucija BiH˝, naveo je Lendo.

 

Ranije tokom dana iz Udruženja Čast otadžbine, zajedno sa udruženjima proisteklim iz ˝odbrambeno-otadžbinskog˝ rata, najavili su da će tražiti dozvolu za okupljanje, jer je ˝napadnuta Rs i srpski narod˝. Također, poručili su da ono što su krvlju stvorili, ne može se poništiti prevarama i optužnicama.

˝Ukoliko nam sarajevska politička čaršija, naslonjena na Islamsku deklaraciju, ne odobri skup, neka bude sigurna da će srpski narod u skladu sa svojom slobodarskom tradicijom pokrenuti građansku neposlušnost prema svemu onome što predstavlja zajednicu BiH˝, naveli su iz Udruženja Čast otadžbine.

Dani slave

Trideset i tri godine od formiranja Sile nebeske: Peti korpus Armije RBiH - otpor i ponos Krajine

Vojni uspjeh

Operacija Sana '95: Posljednja vojna operacija Armije RBiH - historijski susret Dudakovića i Alagića

Razgovarano o projektima

Potpredsjednik FBiH Lendo posjetio najveće udruženje Bošnjaka u Turskoj: Most koji povezuje naše narode i čuva kulturni identitet

Službena posjeta

Lendo: Privreda je temelj daljeg jačanja odnosa BiH i Turske