U posljednjem desetljeću došlo je do alarmantnog porasta rekreacijske upotrebe fentanila, s razornim učincima, osobito u Sjedinjenim Državama. Između 2018. i 2021. smrtni slučajevi pripisani predoziranju ovim snažnim opioidom porasli su za više od 90%, s otprilike 70.000 smrtnih slučajeva zabilježenih u posljednjoj spomenutoj godini. Situacija je u nekim sektorima društva poprimila razmjere epidemije.

Ovaj trend djelimično je potaknut kombinacijom fentanila s drugim drogama, poput alkohola, heroina ili metadona. Ove vrste kombinacija pojačavaju učinke fentanila, povećavajući i rizik od ovisnosti i predoziranja i smrti.

Prvi put sintetiziran 1960-ih, fentanil je izvorno korišten kao intravenski lijek protiv bolova. Međutim, 1970-ih i 1980-ih njegova se upotreba proširila i na druge svrhe, posebno rekreacijske. Djelovanje fentanila u ljudskom organizmu je složeno i višestruko. U našem tijelu postoji više od 20 endogenih opioidnih peptida, poput endorfina, koji olakšavaju djelovanje tvari poput fentanila na određenim mjestima u mozgu. Stimulacija ovih tvari u centralnom nervnom sistemu može uticati na ono što je poznato kao moždani sistem nagrađivanja, koji regulira različite aspekte ljudskog ponašanja, kao što su zadovoljstvo, pamćenje i učenje.

Snažna stimulacija koju fentanil izaziva u ovom sistemu može dovesti do moždanih promjena poznatih kao neuroadaptacije. Ove promjene potiču veću toleranciju (što znači da su potrebne sve veće i veće doze da bi se postigli željeni učinci), ovisnost, ovisnost i simptome ustezanja.

Pojačavajući učinak fentanila povezan je s mezolimbičkim dopaminergičkim sistemom, putevima koje koristi neurotransmiter dopamin da se distribuira u mozgu. Nakon nastavka konzumiranja, prve neuroadaptacije počinju utjecati na dorzalni striatum, područje uključeno u stvaranje navika.

Fentanil spada u kategoriju opioida, od kojih su neki prirodnog porijekla, poput opijuma dobivenog iz biljke Papaver somniferum, ili sintetskog, poput samog fentanila. Historijski gledano, opijati su bili vrijedni u medicini, ali nedavno je crno tržište sintetskih opijata doživjelo brzi rast, pojavljujući se kao nova opasna moda u carstvu psihoaktivnih tvari.

Toksičnost i potencijal ovisnosti ovih narkotičkih spojeva nadilaze one morfija i heroina. Dodano njihovoj relativno niskoj cijeni proizvodnje, to pridonosi povećanom riziku od predoziranja. Fentanil je, na primjer, 50 puta jači od heroina, što je potencija koja ga je učinila jednim od najistaknutijih sintetičkih opioida od kojih se najviše plašio.

Smrtonosni lijek (Painkiller) obećavajuća je nova Netflixova serija koja će se baviti opioidnom krizom u Sjedinjenim Državama, alarmantnom i vrlo aktuelnom problemu s obzirom na problem fentanila.

Razlozi za ovaj skok broja osoba koje koriste droge u Sjedinjenim Državama su različiti, ali jedan od glavnih, po mišljenju stručnjaka, je usmjerenost na kontrolu droga: privatni zdravstveni sistem u Sjedinjenim Državama daje veliku autonomiju privatnim centrima kada su u pitanju recepti za ove tvari. To može dovesti do nedostatka koordinacije i regulacije u cijelom sistemu, što zauzvrat može rezultirati lakšim pristupom tim drogama i povećanim potencijalom za zloupotrebu i ovisnost.