Svijet | 01.06.2026.

Bešćutni cionisti

Zbog Izraela nema lijekova, nema spasa: U Gazi oboljeli od raka čekaju da "smrt dođe"

Blokade humanitarne pomoći i izraelska ograničenja evakuacije ostavljaju stanovnike Gaze nasukane s neadekvatnom zdravstvenom skrbi

Autor:  Stav
Foto: Anadolija

Nekoliko minuta nakon što je Najat al-Loh saznala da je kvržica od sedam centimetara u njenoj desnoj dojci rak, njen najstariji sin Atta umro je od rana zadobijenih u izraelskom bombardiranju.

- Dok sam stajala tamo i razgovarala s doktorom, primila sam vijest. Potpuno sam se srušila, ne samo emocionalno već i fizički. Moja kćerka je vrištala - kazala je.

Devet mjeseci kasnije, 48-godišnjakinja sada ima još pet kvržica na grudima i ispod pazuha, neke veličine teniskih loptica.

Njeno lice je izrano od iscrpljenosti i očaja dok predaje haotičan svežanj medicinske dokumentacije Khaleelu, svom 13-godišnjem sinu, kako bi vidjela može li ih protumačiti.

Rat u Gazi završio je samo nekoliko sedmica nakon njene dijagnoze 17. augusta, zahvaljujući mirovnom planu Donalda Trumpa od 20 tačaka koji je obećao da će preplaviti zaboravljeni pojas hranom, lijekovima i opremom za spašavanje života.

Pa ipak, u tom periodu, Loh je imala pristup samo najosnovnijoj njezi raka, što je omogućilo da se bolest proširi daleko izvan tačke izlječenja.

Ona je jedna od procijenjenih 13.000 pacijenata oboljelih od raka koji su zarobljeni na teritoriji gdje praktično nema specijalističkih usluga i - osim nekolicine sretnika - ne mogu otići da bi dobili liječenje koje im je potrebno.

Za to su odgovorne i izraelske blokade, koje su započele početkom 1990-ih, ali su se intenzivirale nakon početka rata u Gazi 2023. godine, i odugovlačenje drugih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, piše The Telegraph.

S obzirom na to da Hamas odbija predati oružje, Izrael navodno razmatra dodatno pooštravanje isporuka pomoći, a pažnju SAD-a preusmjerava Iran, situacija će se vjerovatno pogoršati.

Telegraph je intervjuisao nekoliko pacijenata oboljelih od raka i kliničara u Gazi, kao i vanjske zdravstvene stručnjake. Oni su prikazali gotovo ujednačenu sliku očajničke i često uzaludne potrage za lijekovima protiv raka i dijagnostičkom opremom.

Za one koji uspiju doći do kemoterapije, ona je često razrijeđena ili pogrešan tretman za njihovo specifično stanje. Ponekad se završi usred ciklusa.

Ovo može rezultirati uznemirujućim scenama: pacijenti se nekontrolirano grče dok im se tijela pokušavaju nositi s neuravnoteženim režimima lijekova, gubeći kontrolu nad svojim tjelesnim funkcijama.

Pacijenti kojima je potrebna nadoknada krvi svedeni su na to da idu od šatora do šatora, moleći za donacije od svojih susjeda. Praktično nema radioterapije.

U međuvremenu, osnove zdravog života koje su temelj za prevladavanje raka - sanitacija, istinski hranjiva prehrana - za mnoge stanovnike Gaze su blijedi spomen.

Jedan pacijent, stideći se svog očaja, rekao je:

- Najbolje čemu se mnogi ljudi s rakom mogu nadati je da nabave što više sedativa i čekaju da dođe smrt.

Dr. Mehdi el-Melali, medicinski direktor zdravstvenog odjela za informacije i zdravstvo u Gazi organizacije Ljekari bez granica (MSF), rekao je:

- Svakim mjesecom koji prolazi, slučajevi koji su se mogli liječiti postaju neizlječivi.To je razlika između izlječivog i neizlječivog stanja. Ne možete samo gledati na drugu stranu.

Mohammed, socijalni radnik za mentalno zdravlje u dobrotvornoj organizaciji Medicinska pomoć za Palestinu (MAP) u Gazi, rekao je:

- Izgubili smo mnogo pacijenata i svaka smrt je bolan podsjetnik koliko se nemoćno možemo osjećati kada im je njega koja im je očajnički potrebna van dohvata.

Ministarstvo zdravstva Gaze, kojim upravlja Hamas, tvrdi da oko 60 posto lijekova protiv raka nema na zalihama, što je brojka koju uglavnom potvrđuju međunarodne nevladine organizacije.

Statistika za druge vitalne proizvode je slično poražavajuća, ili još gore - na primjer, postoji potpuni nedostatak rješenja potrebnih za identifikaciju tumorskih markera.

Nema dokaza da Izrael sistematski blokira ulazak ovih lijekova i proizvoda. Umjesto toga, stručnjaci vjeruju da je njihova nestašica rezultat općenito nedovoljne količine pomoći dozvoljene u Gazi. Izrael to žestoko osporava.

Međutim, opremi povezanoj s rakom, poput skenera, aparata za radioterapiju, nekih generatora i goriva koje ih pokreće, kao i rezervnih dijelova, rutinski se uskraćuje ulazak.

Izrael blokira ove navodne proizvode "dvojne namjene" jer tvrde da bi ih Hamas ili njegove pridružene grupe mogle podrijetlom koristiti u terorističke svrhe.

Tri četvrtine medicinske opreme za snimanje uništeno je u ratu, prema podacima ministarstva zdravstva. MRI aparati nisu dostupni, a doktori se oslanjaju na pet neispravnih CT skenera za cijeli pojas i 33 dotrajala rendgen aparata za opću upotrebu.

U međuvremenu, dostupno je samo pet vitalnih fluoroskopskih aparata za operacijske sale, pod pretpostavkom da postoji struja za njihovo pokretanje.

Yousef Alasmar, voditelj medicinskih programa MAP-a u Gazi, rekao je da ulazak ovisi o "vrlo ograničenom" broju prijelaza, s otvaranjima "nepredvidivim".

- Ova ograničenja direktno utječu na usluge jedinice intenzivne njege, odjeljenja za dijalizu, operacione sale i funkcionalnost laboratorija - rekao je.

Ghada Rabah, 51-godišnja pacijentica iz Gaze, oboljela od raka štitnjače i limfnih čvorova, i majka, suočava se s potpunim nedostatkom radioaktivnog joda koji joj je potreban da bi bolest držala pod kontrolom.

- Trenutno ne primam nikakav tretman u Gazi jer ništa nije dostupno. Uzimam samo hormonske tablete. Radioaktivni jod ovdje ne postoji - kazala je.

Opisala je postojanje kojim nije dominirala težnja za oporavkom, već raseljavanje, "seljenje s jednog mjesta na drugo, očajnička potraga za lijekovima i nedostatak ishrane“. Čak i da su usluge liječenja raka u Gazi bolje, većina pacijenata bi imala veće šanse za preživljavanje u drugoj zemlji.

Međutim, trenutno postoji zaostatak od oko 18.500 pacijenata (svih vrsta bolesti i povreda) koji čekaju dozvolu za odlazak.

Izraelski koordinator vladinih aktivnosti na teritorijama (Cogat), jedinica unutar Ministarstva odbrane, prvo mora izdati sigurnosnu dozvolu i za pacijenta i za njegove njegovatelje kako bi dobili dozvolu za izlazak iz pojasa. Ovaj sistem je optužen za duga kašnjenja i uskraćivanje dozvole za odlazak bez valjanog razloga.

Izrael također kontrolira prijelaz Rafah u i iz Gaze, remeteći planove evakuacije svojim nepredvidivim i proizvoljnim zatvaranjima.

Na kraju, pacijente treba pozvati na liječenje treća zemlja. Iako su neke arapske zemlje preuzele vodstvo, uključujući Jordan, Egipat i UAE, međunarodni pozivi su se generalno pokazali nedovoljnim.

Etimad Saada, pacijentica oboljela od raka, rekla je:

- Nadam se da ću biti prihvaćena za liječenje u inostranstvu. Ovdje je moje liječenje vrlo teško. Na listi sam čekanja za odlazak u inostranstvo jer mi je potrebno da liječenje finansira država, pa moram čekati.Rekli su mi da moram čekati nekoliko godina prije nego što dođe moj red da mogu ići u inostranstvo.

Teško je sa sigurnošću izračunati koji faktor igra najveću ulogu u sprečavanju pacijenata iz Gaze da dobiju potrebnu njegu.

Međutim, nevladine organizacije smatraju da bi, ako bi treće zemlje ponudile više medicinskih viza, to izvršilo veći pritisak na Izrael da odobri stanovnicima Gaze da napuste pojas.

Dr. Melali je rekao:

- Evakuacija ljudi iz ratne zone je zaista složena, ali složenost ovdje nije problem, a logistika nije usko grlo jer koridori postoje. Ono što nedostaje je politička hrabrost, jer svaka evakuacija zahtijeva da zemlja kaže 'da', da otvori bolnički krevet, da izda vizu, da donese odluku.

 Loh je na listi za medicinsku evakuaciju od septembra, mjesec dana nakon dijagnoze, ali nije dobila nikakve naznake o tome hoće li joj biti dozvoljeno da putuje.

- Čekanje smrti je zastrašujuće. Čekam da bilo koja zemlja ili bolnica pristane da me primi - naglasila je.

Drugi su na listi godinama. Kamel, 66-godišnji otac Zuhaira Dahlana, patio je od grčeva mišića cijelog tijela i slabosti donjih udova zbog nepotpunih ciklusa kemoterapije. Čeka više od tri godine na transfer.

- Sada je njegovo liječenje potpuno prekinuto. Kada mu se stanje pogorša, doktori ne mogu ponuditi ništa osim lijekova protiv bolova i relaksanata mišića. Samo želimo znati: koliko dugo će moj otac ostati ovako, živeći samo na sedativima? Potrebno nam je radikalno rješenje da se okonča ova agonija - rekao je Zuhair.

SAD i Izrael

Od Sadama do Irana: Šta se dešava državama koje odbace američki dolar?

Umiranje u tišini

"Više ne volim jutro": Ispovijest oca koji nema čime nahraniti djecu u Gazi

Put bez povratka

Kriza u Hormuškom tjesnacu u potpunosti mijenja stari svjetski poredak

Izraelski kulturocid

Borba za živu riječ: Kako djeca u Gazi spašavaju uništene biblioteke

Početna Najnovije Najčitanije Na vrh