Viralni video koji prikazuje model Kabe u Nigeriji, s vjernicima koji vrše tavaf (obilazak) oko nje, izazvao je interesovanje i kontroverze samo nekoliko dana uoči godišnjeg hadža u Meku u Saudijskoj Arabiji .
Mediji sa sjedištem u Nigeriji brzo su odbacili navode da je ta zapadnoafrička zemlja izgradila "alternativnu Kabu" za svoje muslimanske hodočasnike, dajući jasno objašnjenje šta se tačno događa na snimku.
Lokalni nigerijski mediji izvijestili su da se model Kaabe koristio u državi Kano u "obrazovne svrhe" u pripremi za godišnje hodočašće na hadž, poput onog prikazanog u video snimku.
Model je dio orijentacije prije polaska i vježbi obuke koje se provode u kampovima za hadž, a koji postoje decenijama.
Svrha modela je upoznavanje hodočasnika sa ritualima i mjestima na koje će se susresti tokom stvarnog hadžskog putovanja u Meku, a ne da služi kao zamjena za Kabu.
Korištenje modela Kabe u obrazovne svrhe i svrhe obuke, kao što se radi u kampovima za hadž, općenito se smatra dopuštenim u islamu.
Međutim, idolopoklonstvo (poznato kao širk) je strogo zabranjeno, a mnogi korisnici interneta bili su ogorčeni mogućnošću da "Kano Kabaa" ima prednost nad pravim hodočašćem tokom vremena.
"Ako se ne vodi računa, ljudi će početi da idu na to mjesto kao svetu zemlju kako bi obavili manji hadž za vrijeme Ramazana ili čak i sam hadž", rekao je jedan korisnik u komentarima ispod videa na Instagramu .
Portparol Državnog odbora za hadž države Kano, Sulaiman A. Dederi, rekao je lokalnim medijima da makete vezane za hadž u pripremnim kampovima postoje već 20 godina.
U komentaru za novinsku agenciju PRNigeria, Dederi je rekao da je svrha postavljanja bila upoznavanje hodočasnika sa ritualima hadža, a ne zamjena stvarne Kabe u Meki.
Hadž, je jedan je od pet stubova islama i obavezan je za svakoga ko ima sredstava da ga obavi barem jednom u životu. Ove godine pada između 14. i 19. juna 2024. prema gregorijanskom kalendaru.
View this post on Instagram
Po kvaliteti pripema za hadž je odavno prepoznatljiva Malezija gdje postoji replika gotvo svih svetih mjesta iz Mekke koji se koriste pripremu budućih hadžija. Takva praksa rezultirala je izgradnji imidža malezijskih vjernika kao najorganizovanijih i najdisciplinovanijih na hadžu.
Malo je poznata činjenica da je i u BiH postojao ranije poligon za pripremu budućih hadžija u Begovom Hanu između Zenice i Žepča.