Ratni brodovi američke mornarice plove kroz Tajvanski tjesnac. Kineski borbeni avioni svakodnevno prelaze crtu koja razdvaja kineske i tajvanske vode. Na autonomnom otoku za koji Peking tvrdi da je dio njegove teritorije, stotine vojnika ispaljuju granate u more u znak otpora budućoj invaziji Kine. U međuvremenu, tajvanska vlada predlaže rekordno godišnje povećanje budžeta za odbranu i ubrzava kupovinu oružja iz Sjedinjenih Država.

U blizini je više od 5000 američkih i indonezijskih vojnika održalo zajedničke borbene vježbe na otoku Sumatra. U Tajland je kineska vojska poslala bombardere na zajedničke vojne vježbe s tajlandskim vojnicima vrlo blizu granice s Laosom.

U Južnoj Koreji svjedočili su najvećim ratnim vježbama Južnokorejanaca i Amerikanaca, kojima su se prvi put pridružile japanska i njemačka vojska. Potonji su također sudjelovali u vježbama s američkim i australskim mornaricama. Za nekoliko dana kineski i ruski vojnici započet će zajedničke vježbe u blizini granice između dviju zemalja. Njima će se pridružiti vojnici iz Indije, Mongolije, Bjelorusije i Tadžikistana. A na jesen će mornarice Indije i SAD-a pokazati svoje mišiće blizu kineske granice

Tijesan vojni raspored u Indo-Pacifiku. Nebo i vode regije prepuni su aviona i brodova na kojima se vihore različite zastave, nemilosrdno izvodeći opasne ratne igre. Rastuće napetosti pršte na sve strane. Na Korejskom poluotoku, Pjongjang je izveo raketne testove dosad neviđenom brzinom i spreman je za svoj prvi nuklearni test od 2017. godine.

Japan razmatra poništavanje poslijeratnog pacifističkog Ustava, koji mu je dopuštao korištenje vojske samo za samoodbranu. Osim povećanja vojnog budžeta, japanski čelnici raspravljaju o mogućnosti postavljanja 1000 krstarećih projektila dugog dometa kako bi povećali svoju sposobnost suprotstavljanja Kini. Tokio također pojačava svoju vojnu saradnju s Evropom i SAD-om, s kojima redovno obavlja zajedničke letačke vježbe iznad Japanskog mora.

Sva ta kretanja razvijaju se oko novog Hladnog rata koji su dva titana geopolitičke ploče davno započela. Sjedinjene Američke Države namjeravaju povratiti izgubljeni utjecaj u regiji koji je preuzela Kina, koja se nastavlja uzdizati prema ekonomskoj i vojnoj supersili. Peking osjeća da je sve više okružen SAD-om i njegovim regionalnim saveznicima. Ratne igre odvijaju se u svim smjerovima, s Tajvanom kao glavnim pijunom u hegemonijskoj borbi između dviju glavnih svjetskih sila.

Situacija u Tajvanskom tjesnacu promijenila se nakon provokativne posjete predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa, Nancy Pelosi, tom otoku 2. augusta. Kineska vojska izvela je dosad neviđene vježbe invazije s bojevom municijok u šest razgraničenih područja oko Tajvana a svojim ratnim letjelicama rutinski svakodnevno probija neslužbenu crtu razdvajanja.

Iz Washingtona, umjesto da pokušaju smanjiti tenzije, nastavljaju s igrom provokacija. U nedjelju su dva ratna broda američke mornarice prošla kroz sporni tjesnac. Posljednjih godina ova su kretanja uobičajena. Nakon potresa koji je ostavila Pelosijina posjeta Taipeiju, činilo se da je Washington oprezniji pred vojnom eskalacijom Pekinga, ostavljajući svoje nosače aviona i jurišne brodove dalje od Tajvana.

Osim što su svoje brodove približili Tajvanu, desilo se nekoliko posjeta američkih političara visokog profila koje Peking tumači kao de facto priznanje suvereniteta Tajvana. Senatorica Marsha Blackburn sletjela je na otok u četvrtak. Bila je ta treća posjeta nekog američkog političara u augustu.

Bidenova administracija  stalno naglašava svoju kontinuiranu podršku demokratskoj vladi u Taipeiju, koja je u četvrtak predložila povećanje od 13,9% u odnosu na prošlu godinu na rekordnih 19,41 milijardi dolara u svom budžetu za odbranu za iduću godinu. Od 2017. prethodna administracija Donalda Trumpa i sadašnja na čelu s Bidenom odobrile su prodaju oružja vrijednog više od 18 milijardi dolara.