Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od Vlade bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) informacije o proslavi 9. januara, neustavnog "dana RS-a", potvrđeno je iz entitetske Vlade.

Time je, kako su saopćili, "ponovo potvrđena činjenica je da sve što je srpsko ili dolazi iz Republike Srpske nije poželjno u jednom dijelu BiH".

- Ovim se želi prikazati da su institucije pod kontrolom političkog Sarajeva važnije i vrednije od srpskog naroda u BiH. To nije dopustivo, to nije moguće, Republika Srpska i srpski narod nikada neće prihvatiti takve politike - saopćili su iz Vlade RS-a.

Kako dodaju u saopćenju "sam način funkcioniranja 'zajedničkih institucija' (također neustavan termin, op.a.) pod kontrolom političkog Sarajeva je presedan, koji je iz njih izopćio Srbe, a osim što ih je izopćio konstantno se i obračunava sa Srbima posredstvom političkih optužnica i presuda".

Kažu i da je "ispoštovana odluka Ustavnog suda BiH koja se odnosila na proslavu 9. januara, ali činjenica je da nijedan sud ne može jednom narodu zabraniti šta da slavi i kada mu je rođendan".

- Srbi su konstitutivan narod u BiH, a jedan narod je važniji od odluka bilo kog suda, pa i Ustavnog suda BiH - navode u saopćenju.

Iz Vlade RS-a "podsjećaju da je 9. januar datum nastanka Republike Srpske, kada je 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH".

- Također, znamo da Federacija BiH obilježava 1. mart. Taj datum za Srbe je bolno sjećanje na ubistvo srpskog svata Nikole Gardovića u Sarajevu, koje je ozvaničilo početak stradanja Srba u BiH - navode dalje u saopćenju.

Dodaju i da je "Dan Republike Srpske i 33. rođendan obilježen u svim općinama i gradovima RS-a prigodnim manifestacijama".

- Postavlja se pitanje da li će sada Ustavni sud i Tužilaštvo BiH formirati optužnice protiv svih općina i gradova i svakog građanina Republike Srpske zbog proslave rođendana. Također moramo da istaknemo da je narod RS-a na referendumu odlučio da 9. januar bude Dan Republike Srpske - naveli su u saopćenju.

Međutim, nejasno je koji slučaj proslave "dana RS-a" je predmet interesovanja Tužilaštva.

Naime, iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine potvrdili su ranije za N1 kako je formiran predmet u kojem postupa tužilački tim od ukupno četiri tužioca, a odnosi se na prošlogodišnje obilježavanje 9. januara.

- Zatražena je informacija od Ustavnog suda BiH i upućena je i naredba prema Državnoj agenciji za istrage i zaštitu za provođenje određenih radnji i provjera. Kada bude donesena tužilačka odluka, javnost će biti informisana - kazali su iz državnog tužilaštva.

- Vezano za događaj iz 2025. godine, Tužilaštvo BiH nema evidentiranu prijavu/izvještaj - rečeno je iz Tužilaštva BiH.

 
 

Miro Lazović, nekadašnji predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine oštro je kritizirao Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. 

 

- Obilježavajući neustavni 9. januar kao dan RS-a, vlasti tog entiteta, ne samo da negiraju Ustavni sud BiH već negiraju i ponižavaju Tužilaštvo BIH. Umjesto da promptno reaguju iz Tužilaštva dobijamo njihovu verbalnu floskulu ... ..."vezano za događaje iz 2025. godine, Tužilaštvo BiH nema evidentiranu prijavu/izvještaj".

Ova izjava je bacanje prašine u oči našim građanima. Ne treba Tužilaštvo čekati da neko prijavljuje neustavno obilježavanje 9. januara. Njihova prvenstvena uloga je zaštita ustavnog poretka kroz obezbjeđenje provođenja odluka Ustavnog suda BiH. Zato su tužioci morali odmah, nakon završetka ceremonije, podići optužnice protiv organizatora proslave neustavnog dana RS-a. U suprotnom, nepodizanje optužnica je znak solidarisanja Tužilaštva BiH sa vlastima RS-a u rušenju Ustavnog uređenja BiH. Ako su mogli podići optužnicu protiv Milorada Dodika zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH onda je za stabilnost države mnogo značajnije poštovanje odluka Ustavnog suda i krivično procesuiranje onih pojedinaca kao i institucija RS-a koji ne provode odluke Ustavnog suda BiH - poručio je Lazović.