Društvo | 14.02.2025. u 19:55

Prema riječima logoraša, izdavao sve naredbe i maltretirao zarobljenike

Umro ratni zločinac Boško-Boko Previšić

Mustafa Obradović je ubijen samo zato što je Previšić pretresom kod njega pronašao komad hljeba i kutiju cigareta! Uvjeren da je gospodar života i smrti, Previšić je, naime, nešto ranije gladnim logorašima strogo zabranio unošenje hrane u logor, a posebno hljeba!?

Autor:  R.S.

Boško Previšić zvani Boko koji je bio bivši upravnik logora Gabela umro je 10. februara u 76. godini života, javlja Politicki.ba.

Prema riječima logoraša, izdavao je sve naredbe i maltretirao zarobljenike.

Previšić je optužnicom Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) terećen za ratne zločine protiv bošnjačkih civila i ratnih zarobljenika, i to u razdoblju od 8. maja do 22. decembra 1993. godine.

Naime, on je drugog oktobra 1993. godine ubio Mustafu Obradovića, jednog od najmlađih pripadnika jedinice "Bregava" Armije RBiH u koga je pucao iz pištolja. Nakon toga, dok je Obradovićevo tijelo ležalo na zemlji, Previšić je od jednog od stražara uzeo automatsku pušku i ispalio u njega još jedan rafal! 

Mustafa Obradović je ubijen samo zato što je Previšić pretresom kod njega pronašao komad hljeba i kutiju cigareta! Uvjeren da je gospodar života i smrti, Previšić je, naime, nešto ranije gladnim logorašima strogo zabranio unošenje hrane u logor, a posebno hljeba!?

Prema mostarskoj optužnici, dvadesetak dana prije ovog užasnog zločina Previšić je, također, prišao šestorici zatočenih civila i bez ikakva povoda na njih pucao iz pištolja, pogodivši u lijevu natkoljenicu Asima Merdžu kojem je potom "uskratio pružanje medicinske pomoći".

Konačno, spočitavalo mu se i to da je više od hiljadu zatvorenika više mjeseci držao u neuvjetnim prostorijama-hangarima znanim kao "kec", "dvica", "trica" i "četvorka" .

"Uvlače stomake samo kako bi pokazali da su Hrvati zli ljudi", reći će te 1993. godine za Hrvatsku radio-televiziju (HRT) Previšić, "uvrijeđen negativnom propagandom" o teškim uvjetima u logoru "Gabela".

Dvanaest godina kasnije Previšić se nije pojavio u sudnici, iako je uredno obaviješten o početku suđenja.

"Privedite osumnjičenog", izdao je naredbu predsjednik Sudskog vijeća, sudija Zoran Krtalić.

Sudski policajci su otišli u mjesto Grabovine kod Čapljine, ali tamo, naravno, nisu pronašli optuženika. U kući su zatekli tek suprugu koja je kazala da je Boko dan ranije "otišao od kuće" i da "ne zna gdje je".

Kao i bivši član Predsjedništva BiH i lider HDZBiH Ante Jelavić, mjesec dana ranije, Previšić je pobjegao u Hrvatsku. Do obližnjeg Metkovića trebalo mu je tek desetak minuta vožnje.

Raspisane su potjernice, ali, naravno, bez ikakvog rezultata, podsjeća Politicki.ba.

Županijski sud u Osijeku 24. aprila 2018. donio je presudu pod poslovnim brojem K-Rz-1/2018-10 kojom je upravnik logora "Gabela" osuđen zbog počinjenja krivičnih djela ratnog zločina iz čl. 120.st.1. i čl. 122. OKZ RH na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od osam godina. Presuda je pravosnažna.

Prema optužnici Kantolanog tužilaštva Mostar iz 2005. Previšić je 2. oktobra 1993. godine ubio Mustafu Obradovića.

Usto, nije spriječio mnoge u isljeđivanju i zlostavljanju desetina zatvorenika. Uslijed silnih batina neki od logoraša su i podlegli. Riječ je o Enveru Šabanoviću, Hivdiji Dizdaru, Bajri Hasiću, Nursretu Elezoviću, Mirsadu Žuji, Ibri Raziću i Mustafi Beši. Konačno, spočitavalo mu se i to da je više od hiljadu zatvorenika više mjeseci držao u neuvjetnim prostorijama.

Previšić je tako završio u zatvoru, kao i njegov zamjenik Nikola Andrun, kojeg je Apelaciono vjeće Sud BiH pravomoćno osudilo na 14 godina zatvora još 2014. godine. U septembru ove godine u Barceloni je uhapšen Ado Alagić zvani Lav koji je u BiH optužen za mučenje zatvorenika u logoru Gabela, gdje je bio zadužen za čuvanje logoraša. Španska nacionalna policija uhapsila je Alagića kojim je bila raspisana međunarodna potjernica zbog optužbi u umiješanost u ratne zločine tokom rata u BiH.

U kontekstu ove priče neizostavan je dio i "haška šestorka" koja je osuđena na 111 godina robije.

Haško tužiteljstvo na teret šestorki stavlja i logore za Bošnjake kao što su Dretelj, Helidrom i Gabela, u kojima su zatočenici držani u neljudskim uvjetima, izgladnjivani, premlaćivani i mučeni, često do smrti. Sve se to događalo na teritoriju Herceg-Bosne dok su je vojno i civilno vodili Jadranko Prlić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić, Bruno Stojić i Berislav Pušić.

 

UZP-ovac ostaje u zatvoru

Odbijen zahtjev Jadranka Prlića za prijevremenim puštanjem na slobodu

Zločini 1992.

Udruženje "Žena-žrtva rata": Očekujemo da se ne udovolji Jelisićevom zahtjevu za prijevremeno puštanje na slobodu

Iako optuženi za najteže zločine, žive slobodno

Bjegunci optuženi za ratne zločine kriju se u Srbiji: U bijegu 67 bivših pripadnika VRS-a

Udruženja žrtava traže pravdu

Snimci, dokumenti i haške presude: Kako je dr. Stevandić "humano oslobađao" Kotor-Varoš od Bošnjaka i Hrvata