Ukrajina je stabilizirala sjeverni hersonski front nakon što je Moskva pokrenula ofanzivu prije mjesec dana, zahvaljujući više oružja i dozvoli da se ono koristi za gađanje položaja unutar Rusije. Ali njene snage su raspoređene na drugim mjestima duž linije fronta duge 1.000 km (620 milja) i bespomoćne su protiv smrtonosnih ruskih zračnih bombi.

Viši časnik ukrajinske Službe sigurnosti (SBU), koji nosi pozivni znak Bankir, a trenutno se bori u regiji Harkov, rekao je za CNN da sposobnost gađanja ruskih ciljeva preko granice već ima pozitivan utjecaj.

"Sada je moguće izvesti lokalne protunapadne operacije i povratiti teritorije koje je, na primjer, neprijatelj zauzeo prije tjedan dana", rekao je službenik SBU.

Tokom većeg dijela rata, Ukrajina je bila ograničena kada je u pitanju korištenje moćnog zapadnog oružja protiv Rusije.

Kijevski saveznici su dugo bili nepokolebljivi da njihove borbene mašine ne smiju napadati unutar ruske teritorije iz straha od provociranja Moskve, ograničavajući njihovu upotrebu na ciljeve unutar Ukrajine, uključujući i okupirana područja. Ali to se promijenilo nakon ofanzive u Harkovu.

Prvo su evropske zemlje, uključujući Francusku i Njemačku, dozvolile Ukrajini da gađa ciljeve unutar Rusije, a zatim su, što je najvažnije, SAD dale prednost Ukrajini da koristi svoje oružje oko Harkova.

“Naša politika upotrebe oružja dugog dometa za napad na Rusiju se nije promijenila, ali ono što smo uradili je da smo Ukrajini omogućili protu-vatru, da uzvrati vatru na one ruske trupe koje pucaju na njih i da budu u mogućnosti da ih povuku. njihove artiljerijske baterije dok pucaju na Ukrajince i mislim da će se to pokazati kao vrlo, vrlo korisno za Ukrajinu u budućnosti,” rekao je ministar odbrane Lloyd Austin za CNN Wolf Blitzer.

Američki sistem HIMARS postao je glavni sistem oružja za gađanje ruskih položaja, kaže Yehor Cherniev, zamjenik predsjednika Odbora ukrajinskog parlamenta za nacionalnu sigurnost, odbranu i obavještajne poslove.

Zbog opasnosti da budu pogođeni HIMARS-om, Rusi su počeli mnogo manje koristiti raketne sisteme S-300 i S-400 za pucanje na regiju Harkov, ali klizne bombe ostaju problem. Oni su spušteni sa toliko visoko da su van dometa ukrajinske odbrane.

"Nažalost, mi još nemamo dozvolu da američkim oružjem gađamo ruske avione na aerodromima i nemamo dozvolu da koristimo rakete ATACMS na ruskoj teritoriji", rekao je Černijev, misleći na raketni sistem dugog dometa. “Zbog toga još nismo uspjeli riješiti problem udara kliznih bombi na našoj teritoriji. Harkov i druga pogranična područja još uvijek trpe bombaške napade, a mnogo civila gine.”

Dok je rusko napredovanje usporilo, kako procjenjuju SAD i Ukrajina, moskovske snage nastavljaju pritiskati duž nove linije fronta na sjeveru.

Rusi se fokusiraju na pokušaj probijanja sela Hlyboke sjeverno od Harkova. Ako ruske snage uspiju da se tamo zauzmu, mogle bi da se probiju do sela Lipci koje se nalazi 30 kilometara sjeverno od Harkova – dovodeći grad sa historijskim, kulturnim i industrijskim značajem u domet artiljerije.

Sjeveroistočno od Harkova, ruske snage nastavljaju da održavaju uporište u gradu Vovčansku. Borbe su se pretvorile u blisku borbu, a jedinice se bore ulicu po ulicu, kaže Nazar Vološyn, glasnogovornik ukrajinske vojske na istoku. Ali "veći dio grada je pod kontrolom ukrajinskih odbrambenih snaga", rekao je Voloshyn za CNN.

„Da bi raspršili snage i sredstva naših odbrambenih snaga, neprijatelj je pokrenuo dodatnu kampanju u Harkovu... djelimično su uspjeli, ali su odbrambene snage stabilizirale situaciju“, rekao je Jurij Fedorenko, komandir čete 92. odvojene mehanizirane brigade koja se trenutno bori u regiji Harkov.

Posmatračka misija UN-a za ljudska prava u Ukrajini (HRMMU) zabilježila je “značajan porast” (31%) ubijenih civila u Ukrajini u maju u odnosu na april. Prema HRMMU, više od polovine žrtava dogodilo se na novom sjevernom frontu i zbog “bačenih bombi i projektila iz zraka u naseljenim područjima kao što su zajednice u blizini linije fronta i grada Harkova”.

Da bi se suprotstavila Rusima u Harkovu, Ukrajina mora da skrene ljude i oružje sa drugih dijelova linije fronta u oblastima Donjecka i Luganska. Glavni cilj Rusije bio je da izvrši potpunu kontrolu nad dvije istočne regije. I upravo to je ono na čemu je Rusija prilično aktivno vršila pritisak, smatra Vološin.

Na istoku, Moskva je svoje lokacije postavila u gradu Časiv Jar u Donjeckoj oblasti. Ruske trupe su napravile određeni napredak. Još južnije duž istočne linije fronta, Rusi su napredovali zapadno od grada Avdiivka, koji su ruske snage zauzele u februaru.

"Ruska vojska pokušava učiniti sve što je moguće na prvoj liniji fronta prije dolaska američke pomoći Ukrajini i pokušava iskoristiti ove mogućnosti na sve moguće načine", rekao je Voloshyn.

Rusi pokušavaju da iskoriste zamah jer vremenske prilike i dnevni sati čine uslove pogodnijim za kopnene operacije. Oni su također u utrci s vremenom prije nego što od ukrajinskih partnera stigne još oružja, posebno pošto se Zapad polako približava tome da dozvoli Ukrajini da koristi oružje na ruskoj teritoriji.

Očekuje se da će NATO F16 uskoro stići, a Francuska je obećala da će opremiti Ukrajinu svojim borbenim avionima Mirage 2000-5. Zapadno oružje i novi poticaj za regrutiranje većeg broja vojnika u ukrajinsku vojsku mogli bi Ukrajini dati poticaj koji joj je potreban.