Najmanje 304 osobe su poginule, a 1800 ih je ozlijeđeno u zemljotresu magnitude 7.2 prema Richteru koji je u subotu pogodio jugozapadni dio Haitija, izvijestile su vlasti dodavši da je zemljotres je uništio brojne kuće, škole, hotele i crkve.

Epicentar zemljotresa bio je osam kilometara od grada Petit Trou de Nippes, što je na udaljenosti od 150 kilometara od glavnog grada te karipske otočne države, Port-au-Princea, izvijestila je američka Geološka služba. 

Zemljotres se dogodio na dubini od 10 kilometara u subotu oko 8,30 sati po lokalnom vremenu, osjetio se na Kubi i Jamajci, a nakon njega je uslijedilo niz naknadnih podrhtavanja tla.

Haićanska civilna zaštita izvijestila je kako se broj žrtava zemljotresa popeo na 304 umrle osobe te najmanje 1800 ozlijeđenih. U akcijama spašavanja hitnih službi i stanovništva, mnogi su izvučeni iz ruševina, no za mnogima se još traga. 

U zemljotresu je uništeno najmanje 949 kuća, sedam crkava, dva hotela i tri škole, a oštećeno je više od 700 kuća, sedam škola, tri bolnička centra i zatvor, međutim, veće štete nisu zabilježene u pomorskoj, zračnoj i telekomunikacijskoj infrastrukturi.

Premijer Ariel Henry rekao je da je zemljotres u nekim dijelovima zemlje uzrokovao ''veliku štetu'' i proglasio jednomjesečno izvanredno stanje.

Američka Geološka služba izvijestila je da je velika količina populacije u riziku od klizišta. Prema izvještaju haićanske civilne zaštite, klizište je blokiralo autocestu između Les Cayes i grada Jeremie. Spašavanje i sanaciju od zemljotresa moglo bi otežati moguće olujno nevrijeme, jer je prema prognozi vjerojatno da će Haitijem proći tropska oluja Grace koja bi početkom sljedeće sedmice mogla donijeti jaku kišu i vjetar.

Najsiromašnija država u Americi još se s nelagodom prisjeća zemljotresa koji se dogodio 12. januara 2010. Razoran zemljotres opustošio je glavni grad i nekoliko pokrajinskih gradova, a poginulo je više od 200.000 stanovnika. Subotnji zemljotres zemlju je pogodio samo mjesec dana nakon ubojstva haićanskog predsjednika Jovenela Moisea, što je produbilo politička previranja u zemlji.

Američki predsjednik Joe Biden autorizirao je neposredan odgovor SAD-a, a koordinatoricom akcije imenovao je Samanthu Power iz američke Agencije za međunarodni razvoj. Predsjednik Meksika Manuel Lopez Obrador također je najavio da je vladi naložio pripremu za pomoć Haitiju.