Svijet | 13.06.2025.

Teheran potvrdio

U izraelskom napadu ubijeni istaknuti iranski vojni lideri i nuklearni naučnici

Iranska vojska saopćila je da su oružane snage i Revolucionarna garda trenutno angažirane u bitkama na nebu iznad zemlje, čiji će rezultati biti objavljeni kasnije

Autor:  Al Jazeera

Iranski vrhovni vođa Ali Khamnei i iranski mediji objavili su smrt brojnih vojnih dužnosnika i naučnika u izraelskom napadu na Iran u petak rano ujutro. Khamnei je potvrdio da će njihovi nasljednici i kolege odmah nastaviti svoje dužnosti.

Iranska vojska saopćila je da su oružane snage i Revolucionarna garda trenutno angažirane u bitkama na nebu iznad zemlje, čiji će rezultati biti objavljeni kasnije, javlja Al Jazeera. 

Američki Axios citirao je izraelskog dužnosnika koji je rekao da je meta napada bilo nekoliko visokih iranskih vojnih čelnika i vrhunskih nuklearnih naučnika.

Izraelska web stranica Walla također je objavila, pozivajući se na sigurnosne izvore, da postoji velika mogućnost da je iranski Glavni štab, uključujući načelnika Glavnog štaba i nuklearne naučnike, eliminiran u napadu.

Ovo su najistaknutije iranske vođe i naučnici čija je smrt do sada objavljena tokom izraelskog napada:

Komandant Iranske revolucionarne garde, general-major Hossein Salami

Načelnik štaba iranskih oružanih snaga, general-major Mohammad Bagheri

Komandant vojnog štaba Khatam al-Anbia, general-major Gholam Ali Rashid

Profesor nuklearnog inženjerstva Ahmed Reda Zolfaqari

Nuklearni naučnik Mehdi Tehranchi

Nuklearni naučnik Fereydoun Abbasi

Iranski mediji također su izvijestili o onome što su opisali kao nepotvrđeni izvještaji o atentatu na predsjednika Islamskog sveučilišta Azad Mohammada Mehdija Tehranjija te su također javili da je u napadu povrijeđen Ali Shamkhani, savjetnik iranskog vrhovnog vođe, koji je hospitaliziran u kritičnom stanju, javlja Al Jazeera.

Ponovni apel

Papa Lav XIV opet pozvao na prekid nasilja nad Palestincima na okupiranoj Zapadnoj obali

Novi sistem

Eurosong uvodi strožija pravila glasanja kako bi spriječio političke kampanje

Nesveta koalicija

Izrael i krajnja desnica: Savez ujedinjen protiv muslimana

Kontroverzno djelovanje

CIA sumnjala u iransku prijetnju Trumpu: Izrael dostavio sumnjive obavještajne podatke

Početna Najnovije Najčitanije Na vrh