Turski uzgajivači okrenuli su se avionskom prijevozu kako bi mogli brzo zadovoljiti potražnju za njihovim karanfilima koji će se koristiti tokom perioda žalosti i sahrane britanske kraljice Elizabete II.
Potražnja za karanfilima koji će se koristiti tokom perioda žalosti i državne sahrane 96-godišnje kraljice naglo je porasla za čak 90%, prema uzgajivačima iz turskih pokrajina Antalija i Isparta.
Oni kažu da su počele isporuke 1,5 miliona komada cvijeća i da su kompanije prinuđene da se odluče za avionski transport, umjesto tradicionalnog cestovnog prijevoza kamionom, kako bi ispunili narudžbe koje su dovele do povećanja radnog vremena i zapošljavanja dodatne radne snage, piše Daily Sabah.
Selçuk Çelebi, član Vijeća Antalya Commodity Exchange (ATB) i Profesionalnog komiteta za rezano cvijeće i ukrasno bilje, rekao je da su dodatne narudžbe počele stizati odmah nakon objave smrti kraljice.
"Nacionalni program žalosti i sahrane u zemlji će trajati 10 dana", rekao je on, ističući da se to poklopilo sa periodom manje proizvodnje rezanog cvijeća u Antaliji i Isparti.
Uzgajivači imaju poteškoća s normalnim sedmičnim pošiljkama, rekao je Čelebi, napominjući da su narudžbe iz Velike Britanije sada prioritet.
“Zbog sahrane, naše proizvode, koje ćemo slati kamionima, prebacili smo u avionske pošiljke. Dok sa kamionom treba sedam do osam dana, oni ga imaju u rukama za jedna dan avionom”, istakao je Čelebi.
Ističući povećanje narudžbi od skoro 90%, Čelebi je dodao da pokušavaju da ispune oko 50% od toga zbog proizvodnog jaza.
“Osim desetodnevnog programa, očekujemo da će se ova mobilnost nastaviti oko mjesec dana.”
Rabia Yıldırım, poljoprivredni inženjer u cvjećarskoj firmi, rekla je da su morali povećati dnevne radne smjene sa uobičajenih osam sati i dodati novu radnu snagu kako bi zadovoljili intenzitet.
Uzgajivači bi obično slali između 600.000 i 700.000 cvijeća u Britaniju sedmično tokom ovog perioda, kaže predsjednik Udruženja izvoznika ukrasnog bilja i proizvoda Centralne Anadolije Ismail Yılmaz.
“Sa smrću kraljice Elizabete, procjenjujemo da će ta brojka dostići najmanje 1,5 miliona tokom perioda sahrane”, rekao je Yılmaz.
„Postoji ozbiljan porast potražnje iz Velike Britanije. Trenutno imamo proizvodnju orijentisanu na karanfilić u planinskim predjelima. Očekujemo da će se ova aktivnost nastaviti još neko vrijeme i nakon programa sahrane i žalosti.”