Lista gostiju Donalda Trumpa za njegovu inauguraciju 20. januara na mjesto predsjednika SAD-a globalni je samit desničarskih populista.
Inauguracije su obično tradicionalne, mahanje zastavama, važan demokratski obred za domaću publiku. Strane diplomate obično dolaze iz ljubaznosti, ali šefovi država i vlada obično nisu uključeni.
Trump, naravno, nije za tradiciju. Pozvao je mnoge strane lidere s kojima je razgovarao telefonom ili ih je lično dočekao u svojoj rezidenciji Mar-a-Lago na Floridi, kao što su argentinski predsjednik Javier Milei i kineski predsjednik Xi Jinping.
Dok je mejnstrim evropskog centra stavljen po strani — predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen upadljivo nije pozvana — dosta prostora je dato krajnje desničarskim i nacionalističkim političarima. Britanski anti-EU populista Nigel Farage će biti tamo, kao i francuski zapaljivi političar Éric Zemmour, belgijski Tom Van Grieken i bivši poljski premijer Mateusz Moravjecki, koji se sukobio sa Briselom u dugom sporu oko vladavine prava.
Među njima će biti nekoliko ministara, diplomata i stranih političara koji žele da se zbliže sa sljedećim predsjednikom SAD-a.
Ništa u vezi s tim nije sasvim normalno, rekao je Edward Frantz, predsjedavajući katedre za historiju i političke nauke na Univerzitetu Indianapolis, uz napomenu da su "svečanost i postupak zaista u potpunosti domaća stvar". Zaista, podaci američkog State Departmenta ne pokazuju primjere da su strani lideri prisustvovali ceremoniji (iako su stručnjaci upozorili da podaci mogu biti nepotpuni).
Međutim, postoji zajednička ideološka nit za Trumpove zvanice: mnogi potiču s desnice ili čak krajnje desnice političkog spektra, ili su lideri koje je Trump ranije hvalio. U tom smislu, inauguracija otkriva mnogo o političkoj putanji njegove administracije - i o tome ko bi mogao imati predsjednikovu pažnju kada bude postavljen u Bijelu kuću.
Na vrhu liste gostiju su lideri poput italijanske premijerke Giorgie Meloni i Mileija, populiste u Trumpovom stilu koji je osvojio argentinsko predsjedništvo 2023. Ovaj drugi — koji je na letku za pred inauguraciju označen kao „titan ekonomskih reformi“ "Službeni inauguralni bal Hispanoamerikanaca" — potvrdio je svoje prisustvo prije mjesec dana.
Meloni, koja je ranije ovog mjeseca posjetila Mar-a-Lago i koju je Trump nazvao "fantastičnom ženom", dobila je pozivnicu i prisustvovat će ceremoniji ako njen raspored to dozvoli, saopštila je njena kancelarija. Također su pozvani: mađarski premijer Viktor Orban, poštovalac ruskog predsednika Vladimira Putina koji je poznat kao „loš dečko“ evropske politike. Orban ipak neće moći na inauguraciju, saopštio je mađarskim medijima njegov ured.
Tramp je prošlog mjeseca pozvao kineskog lidera Xija na inauguraciju. Zahtjev je signalizirao Trumpovu "spremnost na otvoren dijalog" sa Xijem, rekla je za Fox News prošlog mjeseca Trumpova nova sekretarica za štampu Karoline Leavitt. To je također očigledno zateklo kineske diplomate - ambasada Pekinga u Washingtonu tek treba da potvrdi da li su zaista primili zvanični poziv da Xi prisustvuje, ili je Xi odgovorio.
Kratka obavijest o tom pozivu — da ne spominjemo činjenicu da kineski šefovi država nikada nisu prisustvovali nijednoj prethodnoj inauguraciji predsjednika SAD-a — učinila je Xijevo prisustvo malo vjerojatnim čak i da je želio prisustvovati. Peking nameće planiranje u vojnom stilu na aranžmane za putovanja u inostranstvo kineskih visokih čelnika, za čije finaliziranje obično treba mjesecima. Ali Xi jasno želi da poruči Trumpu dobru volju slanjem visokog zvaničnika da prisustvuje događaju: Financial Times je prošle sedmice izvijestio da među kandidatima i potpredsjednik Han Zhen i ministar vanjskih poslova Wang Yi.
Han ima uglavnom simboličnu ulogu u kineskoj vodstvenoj strukturi, ali Wangovo prisustvo vjerovatno bi preraslo u razgovore s Trumpovim vanjskopolitičkim timom, uključujući kandidata za državnog sekretara senatora Marca Rubija i savjetnika za nacionalnu sigurnost Mikea Waltza. Rezultati tih sastanaka — i da li oni uključuju moguću kinesku ponudu ranog trgovinskog sporazuma kako bi se ublažile Trumpove obećane carine na kineski uvoz — mogli bi odrediti smjer kretanja odnosa između SAD-a i Kine na početku administracije.
Trampova administracija je također poslala pozive predsjedniku El Salvadora Nayibu Bukeleu (koji još nije potvrđen) i predsjedniku Ekvadora Danielu Noboi, koji će prisustvovati ceremoniji tokom kratke posjete Washingtonu. Bivši brazilski predsjednik Jair Bolsonaro također je dobio poziv, ali neće moći prisustvovati jer mu je pasoš oduzet u toku istrage.
Pored milijardera Elona Muska, osnivača Amazona Jeffa Bezosa i šefa Meta Marka Zuckerberga, ceremoniji prisustvuju i tehnološki moguli sa druge strane bare. Francuski milijarder i tehnološki preduzetnik Xavier Niel biće prisutan sa svojom suprugom.
Iz Ujedinjenog Kraljevstva, Trumpov tim pozvao je ne samo britansku ambasadoricu u SAD-u Karen Pierce, već i lidera Reformske stranke Faragea. Uprkos javnoj prepirci sa Trumpovim bliskim saveznikom Muskom, glavni zagovornik Brexita potvrdio je svoje prisustvo.
Iz Francuske, antiimigracijski političar i autor apokaliptičnog bestselera "Francusko samoubistvo", Zemmor, potvrdio je svoje prisustvo, kao i njegova partnerka, evropska poslanica Sarah Knafo. (Francuski ambasador u Washingtonu Laurent Bili je također pozvan)
Trumpovi saveznici također su raširili ruke prema njemačkoj krajnjoj desnici, uputivši poziv kandidatkinji za kancelarku stranke Alternativa za Njemačku (AfD) Alice Weidel, iako je njen ured za POLITICO rekao da neće moći prisustvovati zbog zauzetosti u kampanji za izbore 23. februara. Umjesto nje ići će prvi čovjek do nje Tino Chrupalla, objavila je stranka u četvrtak.
Nakon entuzijazma Elona Muska koji je podržao AfD, Chrupallino prisustvo je još jedan znak da će Trumpova administracija aktivno jačati njemačku krajnju desnicu nauštrb sljedeće koalicione vlade u zemlji, koju će, prema anketama, voditi konzervativci.
Njemački konzervativci šalju Jürgena Hardta, glasnogovornika za vanjsku politiku Hrišćansko-demokratske unije. Prisustvovat će i izaslanik Berlina u SAD-u Andreas Michaelis.
Santiago Abascal, lider španjolske ultranacionalističke stranke Vox, pozvan je u svojstvu predsjednika stranke krajnje desnice Evropski patrioti, koja uključuje članove iz 11 zemalja EU i ima 86 zastupnika u Evropskom parlamentu. Iz Portugala je pozvan André Ventura, čelnik desničarske populističke stranke Chega, zajedno s drugim tvrdo desničarskim evropskim ličnostima.
Von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, nije dobila poziv, rekao je njen portparol. S druge strane, ambasadorica EU u Washingtonu Jovita Neliupšienė prisustvovaće ceremoniji na Kapitolu.
Također nisu pozvani: Marine Le Pen, liderka krajnje desnice, kao i njen štićenik Jordan Bardella. Ni jedno ni drugo nije dobilo poziv, kaže zvaničnik stranke.
Jedno od mogućih objašnjenja: Le Pen i Bardella nisu u evidenciji onih koji su oduševljeni novoizabranim predsjednikom.
Ovo je, na kraju krajeva, događaj za one koji su igrali igru.
Možda se opet u Washingtonu ukažu Željka Cvijanović i Snježana Dodok kako lutaju ulicama u vrijeme Trumpove inauguracije.