Novoizabrani predsjednik Donald Trump rekao je da će zahtijevati od zemalja koje su dio BRICS-a - grupe ekonomija u usponu koju podržavaju Kina i Rusija - da se obavežu da neće stvarati novu valutu ili će se suočiti s carinama od 100% tokom njegove administracije.

“Ideja da se zemlje BRICS-a pokušavaju odmaknuti od dolara dok mi stojimo po strani i gledamo je završena. Od ovih zemalja tražimo predanost da neće stvoriti novu valutu BRICS-a, niti će podržati bilo koju drugu valutu koja će zamijeniti moćni američki dolar ili će se suočiti sa 100% carinama, a to znači da više neće moći prodavati svoje proizvode na američkom tržištu“, objavio je Trump jučer popodne na društvenoj mreži Truth Social.

BRICS su od 2011. godine činili Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika. Ranije ove godine, Iran, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat formalno su se pridružili ovoj grupaciji, što je prva veća ekspanzija u više od deset godina. Trideset četiri zemlje pokazale su interes za pridruživanje bloku velikih ekonomija u usponu, izjavio je u februaru južnoafrički ministar vanjskih poslova Naledi Pandor.

Lider jedne zemlje članice, Brazilac Luiz Inácio Lula da Silva, 2023. godine predložio je stvaranje zajedničke valute u Južnoj Americi kako bi se smanjilo oslanjanje na američki dolar.

Korištenje BRICS valuta i bankarskih mreža izvan sistema denominiranog u američkim dolarima moglo bi omogućiti zemljama članicama poput Rusije, Kine i Irana da zaobiđu zapadne sankcije. Ali šanse za novu valutu vjerovatno su male zbog ekonomskih i geopolitičkih razlika u alijansi.

Grupa koja se širi vrijedna je za Kinu jer želi uspostaviti bliža partnerstva s ključnim igračima kako bi osporila globalno vodstvo Sjedinjenih Država. A to je i blagodat za Rusiju, koju je Zapad ekonomski i diplomatski izbjegavao nakon invazije na Ukrajinu 2022. Ove godine Rusija je preuzela rotirajuće predsjedavanje grupom.

Tokom samita BRICS-a u oktobru, ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski lider Xi Jinping nastojali su poslati poruku da je Zapad izoliran u svijetu, dok "globalna većina" zemalja podržava njihov pokušaj da se suprotstave američko globalnom liderstvu.

Trumpova najnovija ekonomska prijetnja dolazi nekoliko dana nakon što je obećao velika povećanja carina na robu koja dolazi iz Meksika, Kanade i Kine počevši od prvog dana njegove administracije. Taj će potez, rekao je Trump, biti odmazda za ilegalnu imigraciju i "zločin i drogu" koji dolaze preko granice.

Od te objave, Trump je prvi put razgovarao s meksičkom predsjednicom Claudiom Sheinbaum nakon objave tarifa, ali su njih dvoje o tom razgovoru dali oprečne izjave. Kanadski premijer Justin Trudeau u međuvremenu je otputovao na Trumpovo imanje Mar-a-Lago na Floridi kako bi se sastao s novoizabranim američkim predsjednikom. Trudeau je rekao da je večera s Trumpom u petak "bila odličan razgovor", a novoizabrani predsjednik to je nazvao "veoma produktivnim sastankom".

(CNN)