Ekonomija | 11.02.2025. u 17:33

BLAGO SKRIVENO ISPOD FRONTA

TRUMP UKRAJINCIMA: Dali smo vam 500 milijardi za odbranu, platićete rudama

"Poslali smo Ukrajincima stotine milijardi dolara. Oni imaju izvrsne rijetke zemlje. Trebam garancije i oni su mi ih voljni dati", rekao je Trump, govoreći o pregovorima koji se čine već otvorenima i na koje Kijev ne gleda loše, uzimajući u obzir višak tih elemenata koji još uvijek postoji u Ukrajini i potrebe za oružjem u iscrpljujućem ratu protiv Rusije.

Autor:  R.S.

Predsjednik Sjedinjenih Država želi postići dogovor s ukrajinskim vlastima Vladimira Zelenskog o pristupu rijetkim zemnim metalima koji se nalaze u utrobi Ukrajine. Jedan od najpoželjnijih, litij, nalazi se u velikoj veni 10-ak kilometara od linije fronta, u gradu Ševčenku. Ako ga se Rusi dočepaju, Washington neće moći računati na ovaj esencijalni mineral za proizvodnju baterija. U zamjenu nudi vojnu pomoć u ratu protiv ruskog osvajača, isporuke su već nastavljene prije petnaestak dana s novom pošiljkom oklopnih vozila.

"Poslali smo Ukrajincima stotine milijardi dolara. Oni imaju izvrsne rijetke zemlje. Trebam garancije i oni su mi ih voljni dati", rekao je Trump, govoreći o pregovorima koji se čine već otvorenima i na koje Kijev ne gleda loše, uzimajući u obzir višak tih elemenata koji još uvijek postoji u Ukrajini i potrebe za oružjem u iscrpljujućem ratu protiv Rusije.

Trump govori o takozvanim rijetkim zemljama, odnosno, rijetkim zemnim metalima, grupi od 17 hemijskih elemenata koji uključuju skandij, itrij i 15 lantanida. Unatoč nazivu, nisu posebno rijetke u Zemljinoj kori, ali je njihovo vađenje i obrada komplikovana. Takođe su neophodni u modernoj tehnologiji, što ih čini strateškim resursom s velikim utjecajem na ekonomiju i globalnu geopolitiku. Koristi ih se za proizvodnju zaslona, ​​magneta, baterija, lasera ili vjetroturbina.

Kina ima najveći postotak rijetkih zemalja na planetu, blizu 60%. To nositelje drugih ležišta čini vrlo atraktivnim proizvođačima za konkurentske sile. Trump, koji je u biti biznismen, zna da je u poziciji da pokuša kontrolisati ta skladišta u zamjenu za stotine oklopnih vozila Bradley ili paleta punih artiljerijskih granata.

Prošle je godine Svjetski ekonomski forum objavio izvještaj pod naslovom „Strateška uloga Ukrajine u globalnim lancima opskrbe“, u kojem se navodi da -Ukrajina ima golem potencijal kao jedan od vodećih svjetskih dobavljača kritičnih sirovina ključnih za industrije kao što su odbrana, visoka tehnologija, avijacija i zelena energija -.  Ova studija kaže da Ukrajina - ima oko 20.000 mineralnih naslaga od 117 vrsta. Od tih naslaga, 3055 [15%] je bilo aktivno prije ruske invazije, 147 su naslage metalnih minerala i 4676 nemetalnih minerala -.

-Ukrajina je ključni potencijalni dobavljač metala rijetkih zemalja, kao što su titan, litij, berilij, mangan, galij, uran, cirkonij, grafit, apatit, fluorit i nikal. Unatoč ratu, Ukrajina ima najveće rezerve titana u Europi [7% svjetskih rezervi] - , zaključuje se u izvještaju.

Trumpova izjava izazvala je kritike u međunarodnoj zajednici. Na primjer, njemački kancelar Olaf Scholz opisao je Trumpovu inicijativu kao "sebičnu", tvrdeći da bi se resursi rijetkih zemalja trebali koristiti za obnovu Ukrajine nakon rata, umjesto da budu predmet trgovinskih sporazuma s trećim zemljama.

Ali Sjedinjene Države ne žele da te rijetke zemlje završe u rukama Vladimira Putina i zato su povukle potez. Trenutno se čini da prekid vatre koji je Trump obećao nije prioritet ili, barem, ne izgleda tako jednostavno kao u predizbornoj kampanji. Dimitri Peskov, glasnogovornik ruskog režima, opisao je Trumpov prijedlog o pregovorima o kontroli tih rijetkih metala kao pomoć na komercijalnoj osnovi.  - Bolje je, naravno, uopće ne pružati pomoć i tako doprinijeti okončanju ovog sukoba -, kazao je.  No, za Rusiju, uvijek su drugi ti koji moraju prekinuti rat, a nikada onaj ko ga je izazvao.

Magazin Forbes je 2023. procijenio vrijednost rudnih resursa Ukrajine na 14,8 milijardi dolara. Istovremeno, više od 70% ukupnog iznosa dolazi iz samo tri regije: Donjecka i Luganska (koje su djelomično okupirane od strane Rusije), kao i Dnjepropetrovske regije. Upravo je granica između ove posljednje oblasti i Donjecka najbogatija, i to tačno u spornom području, u kojem se nalaze i rudnici uglja koji napajaju ukrajinsku proizvodnju čelika i plinske bušotine.

Rusija je uvijek stajala iza pokušaja kontrole ovih područja. U Staljinovo vrijeme, nakon Drugog svjetskog rata, SSSR je slao hiljade Rusa iz drugih dijelova zemlje Donjeck ne samo u potrazi za radnom snagom, već i da rusificiraju teritoriju za koju je diktator znao da će se prije ili kasnije izboriti za svoju nezavisnost.

Drugi element koji privlači pažnju stranih država i kompanija je bogato i plodno tlo Ukrajine, poznato kao crna zemlja ili černozem. Korištene poljoprivredne površine pokrivaju 70% oranica, odnosno 30% ih se ne iskorištava. Gotovo 42 miliona hektara može prehraniti 500 miliona ljudi, odnosno dvije trećine cjelokupnog evropskog stanovništva.

 

Evropski izvještaj

Bosna i Hercegovina je poduzela izvjesne mjere za pomoć građanima, ali potrebna su dugoročna rješenja

Neophodna vladavina prava

Turski ministar o hapšenju gradonačelnika Istanbula i drugih: Turska je pravna država, Ustav jasan, odluke pravosuđa obavezujuće za sve

Šta sve nedostaje

Agonija se nastavlja: Vlast u FBiH čini sve da onkološki pacijenti odustanu od liječenja, od života, od sebe

Potpisan dokument

Hrvatska, Albanija i Kosovo potpisali deklaraciju o jačanju odbrambene saradnje, Srbija traži objašnjenje