Baš kao i u martu 2021. godine kada su zakulisnim političkim igrama i međusobnim trvenjem stranke Trojke (SDP, Narod i pravda, Naša stranka) u svoje političko blato uvukle časnog Bogića Bogićevića, ponovo se i u slučaju imenovanja osobe koja će do izbora novog gradonačelnika nakon ostavke Benjamine Karić, narednih tri mjeseca obavljati ovu dužnost, u Gradskom vijeću Grada Sarajeva zakuhava dobrano.
I ponovo u Gradskom vijeću građani imaju prilike svjedočiti političkom cirkusu istih aktera kao i 2021. Kako su započeli mandat, tako će ga izgleda i okončati. A koliko se žestoko bore da i u narednom mandatu imaju svog gradonačelnika, ne treba začuditi da i novi saziv Gradskog vijeća zahvaljujući političkoj pohlepi i spletkarenjima, nekom "Bogićeviću" opet ne podmetne nogu i nastavi dalje obesmišljavati i pojeftinjavati funkciju gradonačelnika glavnog grada države Bosne i Hercegovine.
Gradonačelnika na tri mjeseca sada treba da predloži SDP. Na jučer održanoj sjednici za zamjenika gradonačelnika imenovan je NiP-ov Mirza Selimbegović, umjesto dosadašnjeg Samira Avdića koji je prihvatio mandat u Općinskom vijeću Novo Sarajevo.
Međutim... I u procesu imenovanja Selimbegovića, bez obzira na to što mu je mandat samo na tri mjeseca, nisu ispoštovane procedure. Provjeru kandidata u skladu sa Uputstvom o provođenju posrednih izbora trebala je izvršiti Centralna izborna komisija BiH, koja uopće nije dobila nikakav materijal!? I na ovom primjeru nepoštivanja CIK-a i procedura se vidi kakav je odnos Trojke prema državi.
Nova sjednica Gradskog vijeća zakazana je za petak. Prema svim dosadašnjim informacijama koje dolaze iz SDP-a, niko nije spreman samo na tri mjeseca biti gradonačelnikom, jer je NiP prema dogovoru unutar Trojke osigurao za sebe poziciju novog gradonačelnika koji će se birati u februaru iduće godine, a nakon što bude izabrano novo Gradsko vijeće.
Određene struje u SDP-u, preciznije Kantonalnom odboru SDP-a Sarajevo, pak, obećavaju onome ko prihvati sada da bude gradonačelnik na tri mjeseca, da će ostati i u novom mandatu. Takvo što, pojedinci unutar ove stranke, pravdaju svojim dobrim izbornim rezultatom, a krahom NiP-a kojem je u predizbornim kombinatorikama obećano da će pozicija prvog čovjeka Grada pripasti njima.
Trenutni omjer unutar novog saziva Gradskog vijeća jeste 14:14 – Trojka – SDA, DF, SBiH. No to je trenutno stanje jer niko ne može predvidjeti da li će u finišu biti kupovine vijećnika, mijenjanja stranačkih dresova...
Vratimo se izboru gradonačelnika na mandat od tri mjeseca.
Trojka se sada izvlači na Statut Grada Sarajeva koji je nedorečen u ovim situacijama. Istina, nedorečen je.
A šta kaže Izborni zakon Bosne i Hercegovine, Poglavlje 13, član 13.7.
- U slučaju da izabranom načelniku, odnosno gradonačelniku iz stava (2) ovog člana prestane mandat u skladu sa članom 1.10 ovog zakona ili bude opozvan, općinski načelnik, odnosno gradonačelnik bira se u skladu sa ovim zakonom, entitetskim zakonom, statutom općine, odnosno grada.
Dakle, postoji i entitetski zakon, unutar kojeg gradski vijećnici mogu tražiti određenu "rupu" kako bi se ova situacija što lakše prevazišla.
Zakon o izboru, prestanku mandata, opozivu i zamjeni načelnika općina u FBiH mogao bi se primijeniti u ovoj situaciji, tako da do izbora novog gradonačelnika dužnost vrši osoba izabrana od općinskog u konkretnom slučaju Gradskog vijeća Grada Sarajeva natpolovičnom većinom od ukupnog broja članova vijeća.
Podsjetimo na najsvježiji konkretan primjer, a takvih je u proteklim godinama bilo poprilično, nakon što je Ibrahim Hadžibajrić opozvan sa mjesta načelnika Općine Stari Grad, Općinsko vijeće svojom odlukom ovlastilo je sekretara ovog vijeća da do izbora novog načelnika obavlja ovu dužnost. Potom su održani vanredni izbori na kojima su građani svoje povjerenje ukazali Irfanu Čengiću.
No kako su akteri ovih igara isti kao i oni iz 2021. godine, koji su pokazali na slučaju Bogićević ko su i šta su, te koliko su prljavo spremni igrati zarad svojih sitnošićarskih interesa, jasno je posve da sada pokušavaju ono što rade opravdati nedorečenostima Statuta, na koji se isključivo pozivaju, ne pokušavajući vidjeti postoji li možda i neki drugi pravni put – tzv. rupa u zakonu.
Bez ikakve pompe komotno su mogli u Gradskom vijeću donijeti odluku da zamjenica gradonačelnice Anja Margetić Stakić (Naša stranka) naredna tri mjeseca obavlja protokalarne aktivnosti gradonačelnice. Jer, kako to da je Margetić bila dobra i valjala četiri godine na ovoj funkciji i svojoj stranci i NiP-u i SDP-u, a sada nije dostojna niti vrijedna da na samo tri mjeseca bude protokolarna gradonačelnica?
Od vijećnika Vedada Deljkovića odjednom smo saznali da je Margetić 49 puta putovala o trošku Grada van države BiH, te da se dva puta javila za riječ – jednom kada je rekla da je saglasna sa materijalom, a drugi put kad se nakašljala pa joj je neko rekao nazdravlje, a ona rekla hvala. Dakle, valjala je Trojki gotovo cijeli mandat, a sada je eto gora od najgore.
Na mukama su SDP-ovci, koji do petka trebaju doslovno "nafatati" kandidata nebošnjaka koji će pristati na tri mjeseca biti gradonačelnikom. Srozavanje ugleda grada u režiji Trojke se nastavlja.
(Faktor)