Otprilike 100 dana nakon što je vlada premijera Najiba Mikatija dobila povjerenje libanskog parlamenta, njegov kabinet radio je jedva tri sedmice zbog nove političke paralize koja je spriječila značajan napredak u suočavanju s najgorom ekonomskom krizom u historiji zemlje koja je nekad smatrana Švicarskom Bliskog istoka.
U septembru prošle godine, milijarder Mikati došao je na vlast nakon gotovo godinu dana čekanja zbog političkih nesuglasica oko raspodjele portfelja i obećao da će pomoći stanovništvu zarobljenom u siromaštvu, prekidima struje i nedostatku goriva ili lijekova. No, nedostatak konsenzusa i lični interesi pojedinih političara stali su na putu oporavka, u ovom slučaju bojkotom Vijeća ministara od strane nekih njegovih članova u posljednja dva mjeseca.
Sredinom oktobra odgođena je sjednica Vlade bez objašnjenja, a sljedećeg dana sedam je ljudi ubijeno u demonstracijama pristalica šiitskih formacija Amal i Hezbollah protiv sudije zaduženog za istragu eksplozije koja je u avgustu 2020. prouzročila više od 200 mrtvih i 6.500 ranjenih u Bejrutu. Vjeruje se da je pritisak Amala, predvođenog moćnim predsjednikom Parlamenta razlog zašto se Vijeće ministara od tada nije sastajalo.
Mikati je shvatio da postoji pritisak da se utiče na pravosuđe u slučaju eksplozije u bejrutskoj luci ali nije nikoga direktno optužio.
Najhitniji zadatak za Mikatija i njegov kabinet je uhvatiti se u koštac s ozbiljnom ekonomskom krizom, koju smatraju jednom od najgorih na svijetu u više od stoljeća i po, nakon što je domaća valuta izgubila više od 90% svoje vrijednosti u samo dvije godine a inflacija astronomski skočila u nebo.
Libanska funta je lagano ojačala nakon formiranja Vlade, ali nije trebalo dugo da ponovo padne zbog nove političke paralize. "Gubici BDL-a (Centralne banke Libana) porasli su za tri milijarde dolara u samo mjesec dana, što je značajno ubrzana stopa. Osim toga, međunarodne rezerve nastavljaju padati za oko 310 miliona dolara mjesečno", rekao je nedavno ekonomista Mike Azar na svom Twitteru. "Ne moramo tražiti daleko da bismo (pronašli) razlog zašto libanska funta nastavlja slabiti", dodao je finansijski stručnjak.
Jedini spas na vidiku je plan oporavka koji Bejrut pregovara s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), koji planira poslati delegaciju u Liban ovog mjeseca kako bi razgovarali o smjernicama koje je pripremila vlada.